Finančník Rajaratnam vinen, hrozí mu až 25 let vězení

11.5.2011 19:07   |  

Zakladatel hedgeového fondu Galleon Group Raj Rajaratnam byl dnes shledán vinným z konspirace a podvodu ve 14 případech zneužití důvěrných informací při obchodování s cennými papíry. Rajaratnam nyní může být odsouzen až k 25 letům vězení, napsala agentura Reuters.

Rajaratnam podle poroty v letech 2003 až 2009 získal pomocí podvodů výhodu na akciovém trhu, což mu vyneslo 63,8 milionu dolarů (přes miliardu korun). Obhájci tvrdili, že Rajaratnam se při svých obchodech řídil jen průzkumy trhy a dalšími veřejnými informacemi, a nikoli tajemstvími, která mu prozradili vysokými představiteli podniků.

Ze Srí Lanky pocházející finančník prozatím zůstane díky kauci v domácím vězení, ale bude elektronicky sledován. Výši jeho trestu by měl soud stanovit 29. července.

Analytici oslovení Reuters verdikt chválí. „Myslím, že není pochyb, že měl být shledán vinným. Mohla by to být špička ledovce,“ řekl Dan Seiver z Univerzity San Diego. „Během tohoto procesu byly utraceny miliony dolarů… Bude zajímavé sledovat, jaké výše dosáhne rozsudek,“ dodal právník Michael Koblenz.

Podle prokurátorů je tato kauza největším případem zneužívání důvěrných informací při obchodování s cennými papíry, který zahrnuje hedgeové fondy.


Čtěte také: Krále hedge fondů propustili na kauci


Nahrávky telefonních hovorů, které pomohly Rajaratnama usvědčit, podle expertů v budoucnu výrazně usnadní odhalování podobných podvodů. „Nahrávací zařízení mění pravidla hry na Wall Street,“ řekl Reuters právník Andrew Stoltmann. „Raj Rajaratham kvůli nim stráví ve vězení velmi dlouho.“

Autor: bru

Komentáře

Čtěte také

Vědci našli planetu jako Země v obyvatelné zóně Proximy Centauri

Vědci našli planetu jako Země v obyvatelné zóně Proximy Centauri

Astronomové doslova "za humny" Sluneční soustavy objevili planetu přibližně o hmotnosti Země, která obíhá kolem své hvězdy Proxima Centauri v takzvané obyvatelné zóně, a na které… více

Mobilní web