Finančnímu arbitrovi přibude práce

3.2.2011 8:14   |  

Finanční arbitr bude moci od poloviny letošního roku řešit nejen spory mezi spotřebiteli a bankami, které se týkají špatně provedených převodů peněz a zneužití platebních karet. Rozhodovat bude i neshody mezi poskytovateli spotřebitelských úvěrů a jejich klienty a také mezi investičními společnostmi a drobnými investory do podílových fondů a jiných cenných papírů.

Zákon, který počítá s tím, že vznikne samostatný úřad – kancelář finančního arbitra s rozšířenými pravomocemi, propustila včera sněmovna do druhého čtení.

Finanční arbitr bude moci od poloviny letošního roku řešit nejen spory mezi spotřebiteli a bankami, které se týkají špatně provedených převodů peněz a zneužití platebních karet. Rozhodovat bude i neshody mezi poskytovateli spotřebitelských úvěrů a jejich klienty a také mezi investičními společnostmi a drobnými investory do podílových fondů a jiných cenných papírů. Zákon, který počítá s tím, že vznikne samostatný úřad – kancelář finančního arbitra s rozšířenými pravomocemi, propustila včera sněmovna do druhého čtení.

Finanční arbitr František Klufa očekává, že typickým sporem bude pře o dodržení informační povinnosti instituce vůči klientovi. Tedy fakt, že mu prodala něco jiného, než co nabízela. Většina investičních produktů se sice v Česku prodává přes investiční zprostředkovatele, na jejich postup si ale klienti zatím u arbitra nebudou moci stěžovat. Ministerstvo financí však takovou možnost zvažuje, mohla by být předmětem případné další novely zákona o finančním arbitrovi.

Počet nových sporů se může postupně dostat až na polovinu stížností, které nyní finanční arbitr řeší. Odhady říkají, že v roce 2012 by jejich počet mohl překročit tisíc.

Jak poznamenal ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09), tato změna snad potěší klienty, nikoli však zaměstnance kanceláře arbitra. Zatímco nyní činnost finančního arbitra financuje centrální banka, nově by to mělo být ministerstvo financí. Platové podmínky státního úřadu nebudou tak velkorysé, tabulkové mzdy to neumožní. O kolik platy spadnou, se zatím nedá odhadnout, zaměstnanci úřadu už ale těžko budou brát průměrných čtyřicet tisíc korun měsíčně jako nyní.

Kvůli rozšíření činnosti se více než zdvojnásobí rozpočet arbitrovy kanceláře a počet zaměstnanců. Ministerstvo financí navrhuje, aby se počet odborných zaměstnanců zvýšil z dosavadních šesti na čtrnáct.

V posledních třech letech činily náklady na činnost arbitra zhruba deset až jedenáct milionů korun ročně, nově mají činit kolem šestadvaceti milionů ročně.

Autor: Jana Havligerová

Komentáře

Čtěte také

Vědci našli planetu jako Země v obyvatelné zóně Proximy Centauri

Vědci našli planetu jako Země v obyvatelné zóně Proximy Centauri

Astronomové doslova "za humny" Sluneční soustavy objevili planetu přibližně o hmotnosti Země, která obíhá kolem své hvězdy Proxima Centauri v takzvané obyvatelné zóně, a na které… více

Mobilní web