Fincentrum chce uzákonit informační lhůtu o konci fixace hypoték

Poradenská společnost Fincentrum navrhla ministerstvu financí změnu zákona, která by ukotvila povinnost bank informovat dva měsíce předem klienty o blížícím se konci fixačního období u hypotéky. Na tiskové konferenci o tom informovali představitelé společnosti.

Ilustrační foto
20.3.2012 18:03   |  

V současnosti banky nemají povinnost klienta o konci fixace informovat a vše závisí na smlouvě mezi bankou a klientem. Banky zpravidla informují 20 až 30 dní před koncem fixace. Klienti tak nemusejí mít dostatek času na přefinancování hypotéky, argumentují zástupci Fincentrum. Od letoška podobná úprava s dvouměsíční lhůtou platí na Slovensku.

„Informace o konci fixace úrokové sazby a o nových podmínkách úvěru na další období získávají spotřebitelé pozdě,“ uvedl generální ředitel společnosti Fincentrum Petr Stuchlík. Současná situace na trhu podle něj nahrává díky historicky nízkým úrokovým sazbám u hypoték zvýšenému zájmu klientů o refinancování úvěrů na bydlení.


Dále čtěte:

Stát neobnoví podporu hypoték pro mladé, úrokové sazby jsou moc nízko

Lidé se nezadlužují, rostou jen hypotéky


Podle odhadů Fincentra skončí do konce letošního roku fixace u 38 tisíc hypoték v objemu přes 61 miliard korun. Celkem 60 procent úvěrů má průměrnou úrokovou sazbu nad pět procent. Čtvrtina úvěrů má průměrnou sazbu nad 5,5 procenta.

Opatření je podle Stuchlíka jednoduchou věcí. Na Slovensku s tím nejsou prý vůbec žádné problémy a klienti to oceňují. Návrh společnost konzultovala i s ČNB.

Úrokové sazby hypoték koncem loňska klesly nejníže za dobu existence ukazatele Fincentrum Hypoindex, který je od roku 2003 sleduje. Loni v prosinci průměrná úroková sazba hypoték bez ohledu na dobu fixace sestoupila na 3,56 procenta, v lednu mírně stoupla na 3,59 procenta. Podle statistik ministerstva pro místní rozvoj banky loni poskytly v Česku občanům 71.088 hypotečních úvěrů za 119 miliard korun.

Autor: čtk

Komentáře

Čtěte také

Brusel se zastává médií a opět brojí proti Googlu

Brusel se zastává médií a opět brojí proti Googlu

Evropská komise má v současnosti na stole návrh reformy zákonů o autorských právech. V dokumentech, které EU zveřejní v září, se Evropská komise zabývá podporou mediálních domů.… více

Mobilní web