Finský parlament posvětil pomoc Portugalsku

25.5.2011 12:57   |  

Finský parlament dnes definitivně rozhodl o účasti země v unijním programu finanční pomoci zadluženému Portugalsku. Pro přijetí vládního návrhu hlasovalo 137 poslanců, proti bylo 49, sedm se zdrželo a šest bylo nepřítomných. Proti byla strana Praví Finové a Levicový svaz Finska.

Kladný výsledek dnešního hlasování se očekával poté, co v uplynulých týdnech dosáhla parlamentní většina v otázce účasti Finska v programu dohody. Katainen a další argumentovali především tím, že odmítnutím by země ztratila v EU kredit poté, co předchozí vláda účast přislíbila.

Finský postoj k fondu ale dlouho nejasný. V dubnových volbách totiž značně posílily formace kritické k Evropské unii. Zejména Praví Finové, vedení Timem Soinim, se díky kampani proti podpoře předluženým zemím eurozóny stali třetí nejsilnější stranou v parlamentu. Protože strana odmítla kompromis v této otázce, odešla kvůli tomu z jednání o vytvoření nové vládní koalice.


Čtěte také: Finsko blokuje navýšení záchranných fondů eurozóny


Levicový svaz Finska hlasoval také proti, ačkoli se na jednáních o vytvoření šestičlenné vládní koalice nadále podílí. Není jisté, zda to bude mít dopad na příští koalici vedenou Jyrkim Katainenem, šéfem Národní koaliční strany (KOK), která ve volbách zvítězila.

EU společně s Mezinárodním měnovým fondem (MMF) slíbila Portugalsku záchranný úvěr v celkové hodnotě 78 miliard eur (1,9 bilionu Kč). Pravidla EU však vyžadují souhlas od všech 17 členských zemí eurozóny.

Autor: čtk, krb

Komentáře

Čtěte také

Dušan Šrámek: Babišův celní hazard

Dušan Šrámek: Babišův celní hazard

Ministr financí Andrej Babiš chce, aby celníci mohli vyšetřovat daňové trestné činy. To dnes může jen policie. Dále by se měla Celní správě rozšířit pravomoc na prověřování… více

Mobilní web