Finský parlament posvětil pomoc Portugalsku

25.5.2011 12:57   |  

Finský parlament dnes definitivně rozhodl o účasti země v unijním programu finanční pomoci zadluženému Portugalsku. Pro přijetí vládního návrhu hlasovalo 137 poslanců, proti bylo 49, sedm se zdrželo a šest bylo nepřítomných. Proti byla strana Praví Finové a Levicový svaz Finska.

Kladný výsledek dnešního hlasování se očekával poté, co v uplynulých týdnech dosáhla parlamentní většina v otázce účasti Finska v programu dohody. Katainen a další argumentovali především tím, že odmítnutím by země ztratila v EU kredit poté, co předchozí vláda účast přislíbila.

Finský postoj k fondu ale dlouho nejasný. V dubnových volbách totiž značně posílily formace kritické k Evropské unii. Zejména Praví Finové, vedení Timem Soinim, se díky kampani proti podpoře předluženým zemím eurozóny stali třetí nejsilnější stranou v parlamentu. Protože strana odmítla kompromis v této otázce, odešla kvůli tomu z jednání o vytvoření nové vládní koalice.


Čtěte také: Finsko blokuje navýšení záchranných fondů eurozóny


Levicový svaz Finska hlasoval také proti, ačkoli se na jednáních o vytvoření šestičlenné vládní koalice nadále podílí. Není jisté, zda to bude mít dopad na příští koalici vedenou Jyrkim Katainenem, šéfem Národní koaliční strany (KOK), která ve volbách zvítězila.

EU společně s Mezinárodním měnovým fondem (MMF) slíbila Portugalsku záchranný úvěr v celkové hodnotě 78 miliard eur (1,9 bilionu Kč). Pravidla EU však vyžadují souhlas od všech 17 členských zemí eurozóny.

Autor: čtk, krb

Komentáře

Čtěte také

Čeští milionáři sází na reality, majetek jim roste rychleji než v Evropě

Čeští milionáři sází na reality, majetek jim roste rychleji než v Evropě

Česko patří mezi země s nejrychleji rostoucím počtem dolarových milionářů v Evropě. Tvrdí to studie poradenské firmy Cap Gemini, podle níž se loni řady tuzemských boháčů rozrostly… více

Mobilní web