Firemní akciové emise ve světě jsou na sedmiletém rekordu

Firmy v celém světě získaly v prvním pololetí prodejem nových akcií 449,1 miliardy dolarů (zhruba devět bilionů korun), což je o 16 procent více než ve stejném období loni. Akciové emise tím dosáhly maxima od roku 2007, tedy od doby před vypuknutím globální finanční krize.

 akcie, burzy
30.6.2014 13:04   |  

V letošním roce se vydávání nových firemních akcií ještě zrychluje. Ve druhém čtvrtletí za ně investoři dali 254 miliard dolarů, o třetinu více než v prvních třech měsících roku.

Firmy stále více vydávají akcie, aby využily pokračujícího růstu na akciových trzích při nízké míře kolísání. Širší americký akciový index S&P 500 stoupá v posledních měsících postupně na stále nová rekordní maxima. Situace využívají investiční společnosti soukromého kapitálu, aby na trhu prodaly firmy, které koupily před krizí.

Globální příjmy z primárních akciových emisí v prvním pololetí vzrostly o 60 procent na 107,2 miliardy dolarů. Primární emise zažívají boom zejména v Evropě, kde jejich objem vzrostl o téměř 250 procent na 41,2 miliardy korun.

V USA se hodnota primárních emisí zvýšila o čtvrtinu, vzhledem k prudkému růstu v Evropě ale podíl amerického trhu na globálním objemu emisí klesl na 25 procent z loňských 31 procent. Dostal se tak nejníže od roku 2011. Emisní aktivita na asijských trzích se proti loňsku takřka zdvojnásobila.


Čtěte také:

Evropský trh zaplavily „prašivé bondy“

Tisícovka největších bank světa vydělala nejvíce v historii

Autor: čtk

Komentáře

Čtěte také

Jednání o transatlantické dohodě postupují plynule, ujišťuje Washington

Jednání o transatlantické dohodě postupují plynule, ujišťuje Washington

Domlouvání smlouvy o volném obchodu mezi Evropskou unií a Spojenými státy plynule postupují, řekl mluvčí šéfa Úřadu obchodního zmocněnce USA Michaela Fromana. Německý vicekancléř… více

Mobilní web