Firmy platí dluhy lépe než domácnosti

České podniky vrací své dluhy bankám stále snadněji. V červnu klesl podíl nesplácených firemních úvěrů pod šest procent, stalo se tak poprvé od jara 2009, kdy Česko začínalo naplno pociťovat důsledky globální hospodářské krize. Naopak podstatně pomaleji se k dřívějšímu normálu vrací platební kázeň českých domácností, které ve srovnání s předkrizovou úrovní nesplácí podstatně častěji.

 Ilustrační foto
3.8.2015 6:48   |  

Zatímco na počátku roku 2008 evidovaly domácí banky problémy se splácením půjček domácnostem v méně než třech procentech případů, nyní je to o polovinu více. Celkově leží v českých bankách bezmála 60 miliard korun nesplácených půjček domácnostem a kolem 54 miliard firmám. Platební kázeň obou typů dlužníků se nicméně letos zlepšila.

Anketa

Půjčil(a) jste si letos peníze od finančního ústavu?

Ano   10% Ne, ale chystám se   4% Ne   86%

V anketě hlasovalo 224 čtenářů.
Hlasování bylo ukončeno.

další ankety

„Opravné položky bank k úvěrům jsou nyní prakticky na polovině toho, co banky zaúčtovaly v roce 2013, a také níže, než tomu bylo loni. Podíl nákladů rizika na provozním zisku bank je tak nyní nejnižší od doby finanční krize,“ uvádí analytik Cyrrusu Marek Hatlapatka.

Zatímco však podíl nesplácených půjček podnikům klesl od počátku roku o pět procent, v případě domácností jen o dvě. V segmentu domácností nejsvědomitěji splácí hypoteční dlužníci. Z celkového objemu 830 miliard korun hlásí banky problém jen v případě 21 miliard nesplácených půjček, což odpovídá zhruba 2,5procentnímu podílu. Nejhůře lidé naopak splácí spotřebitelské úvěry, v prodlení je takřka 12 procent všech půjček, což je jen o několik desetin méně než na vrcholu krize.

Opravné položky bank k úvěrům jsou nyní prakticky na polovině toho, co banky zaúčtovaly v roce 2013

V rámci spotřebitelských půjček je situace nejvážnější u karetních úvěrů, kde špatně splácí přes 14 procent dlužníků, což je nejvyšší hodnota v české historii. „Český trh je stále výrazně rizikovější než například trh v Rakousku, objem nesplácených spotřebitelských úvěrů je zde výrazně vyšší, což se odráží i ve vyšší rizikové přirážce,“ říká Tomáš Zavoral z Raiffeisenbank.


Čtěte také:

Průzkum: Platební morálka českých firem se letos zlepšila

Studie: Platební morálka firem je v Česku lepší než v Evropě

Jaroslav Bukovský Autor: Jaroslav Bukovský redaktor deníku E15

Komentáře

Čtěte také

Skanska na východě Slovenska postaví 14 km dálnice za 5,3 miliardy korun

Skanska na východě Slovenska postaví 14 km dálnice za 5,3 miliardy korun

Stavební společnost Skanska Česká republika a Slovensko postaví 14,4 kilometru dlouhý úsek dálnice D1 na východním Slovensku poblíž Košic. Hodnota stavby je 5,3 miliardy korun.… více

Mobilní web