Firmy vydaly dluhopisy za 54 miliard

8.4.2010 7:11   |  

Téměř na dvojnásobek vzrostl objem dluhopisů, které loni vydaly tuzemské podniky. Firmy tímto způsobem hledají hotovost v době, kdy banky razantně přiškrtily jejich financování.

Loni vydaly dluhopisy za 54 miliard korun, vyplývá z údajů centrální banky. Celkově – včetně dříve vydaných dluhopisů – si takto podniky zajistily 130 miliard korun.

„Banky si také účtovaly rizikové přirážky, takže se velkým firmám financování na trhu vyplatilo. Navíc takto diverzifikovaly finanční zdroje,“ říká hlavní ekonom Komerční banky Jan Vejmělek. „Nárůst byl zejména ovlivněn dluhopisovými emisemi ČEZ,“ uvedl mluvčí ČNB Pavel Zúbek.

Kromě skupiny ČEZ, která loni emitovala korunové dluhopisy za šest miliard korun a další v cizích měnách, vydávala dluhopisy řada jiných firem. Například historicky poprvé státní firmy České dráhy a Letiště Praha. Letiště bude během příštích let vydávat dluhopisy v hodnotě až 15 miliard korun, první emise na přelomu roku byla 800 milionů korun. Výnosy použijí mimo jiné na stavbu nové ranveje.

České dráhy od dluhopisových investorů loni získaly dvě miliardy korun, které chtějí na nákup nových vlaků. „V tuto chvíli jde o nejlevnější možný způsob financování obnovy vozového parku, navíc v zahraničí zcela běžný. Velkým emitentem je například Deutsche Bahn,“ uvedl Radek Joklík z ČD.

Ceny, za které podniky emitující dluhopisy platí investorům, jsou srovnatelné s úroky u bank. Například dráhy mají u svých dluhopisů roční úrok pět procent. Istrokapitál, který upsal dluhopisy za čtyři miliardy korun a je jako nestátní firma rizikovější, nabídl dokonce desetiprocentní úrok.

Korporátní dluhopisy nakupují soukromí zájemci i institucionální investoři, jako fondy, pojišťovny či banky. „Zatím o dluhopisy zájem na trhu je,“ říká dluhopisový obchodník KB Daniel Vyškovský. Trh s firemními dluhopisy ale podle něj v Česku moc nefunguje, takže s nimi investoři vzájemně neobchodují, ale většinou je drží do splatnosti.

Na českém trhu je nyní v oběhu dluhopisů za 1,46 bilionu korun. Z toho vládou vydané dluhopisy činí 981 miliard korun. Loni v celkové bilanci přibylo dlouhodobých státních dluhopisů za 118 miliard.

Stát letos plánuje vydat dluhopisy až za 290 miliard korun. Zatím to ale vypadá, že jich spíše vydá méně. „V emisním plánu na druhé pololetí je jen poloviční objem dluhopisů, než se čekalo,“ poznamenal Vyškovský. Právě menší než plánované objemy způsobily, že výnosy, které stát za držení dluhopisů platí, se během posledního měsíce razantně snížily a dostaly se pod čtyři procenta. Stát má možnost si půjčit v zahraničí, anebo možná schodek rozpočtu nebude takový, jak se plánovalo.

Kromě podniků a státu vydávají velké objemy dluhopisů také banky. Těch je na trhu za 332 miliard korun, loni jich přibylo za pět miliard korun. Bankovní dluhopisy většinou nakupují konkurenční finanční instituce, někdy – jako naposled minulý týden Česká spořitelna – vydávají banky i dluhopisy pro drobné investory.

Autor: Tereza Zavadilová

Komentáře

Čtěte také

Jak se Irák vloží do cenotvorby ropy v OPEC? Neví, ale chce být aktivní

Jak se Irák vloží do cenotvorby ropy v OPEC? Neví, ale chce být aktivní

Irák je odhodlán sehrát v rámci kartelu OPEC aktivní roli při podpoře cen ropy. Řekl to dnes irácký ministr ropného průmyslu Džabár Alí Luajbí. Neupřesnil však, zda je jeho země… více

Mobilní web