Firmy zrychlily proplácení faktur. Zlepšil se hlavně maloobchod

Aktuální data o platební morálce za třetí čtvrtletí ukazují na mírné zlepšení situace v Česku. Firmy své závazky hradí v průměru za 76 dní, což je oproti předchozímu čtvrtletí o jeden den méně. Situace se zlepšila hlavně v maloobchodu, opačný trend stále zažívá zdravotnictví, vyplynulo z údajů společnosti ČSOB Factoring.

Pražská prodejna drive-in stavebního centra Woodcote usnadňuje stavebníkům odběr zboží přímo do jejich vozidel
4.11.2013 14:28   |  

V maloobchodu zrychlily firmy své platby dokonce o tři dny. Naopak v automobilovém průmyslu se inkaso prodloužilo o čtyři dny a nejdéle čekají na své peníze tradičně dodavatelé do zdravotnictví, kteří si oproti minulému čtvrtletí pohoršili o celých pět dní.

Podle šéfa představenstva ČSOB Factoringu Tomáše Morávka vývoj platební morálky indikuje nastartování pozitivnějšího trendu české ekonomiky, i když v řadě oborů stále není situace nijak růžová.

„Zlepšení platební morálky by mělo i nadále pokračovat. Znamená to, že se oživí finanční toky v ekonomice a zlepší dostupnost provozního kapitálu. V uplynulém kvartálu jsme také zaznamenali zvýšený zájem o financování pohledávek, často zdůvodněný potřebou zajistit vstupy pro nové zakázky, což je signálem pozitivnějšího trendu v ekonomice,“ vysvětlil Morávek.

Platební morálka firem podle jednotlivých oborů (údaje ve dnech):

Zdravotnickým dodavatelům se inkaso prodloužilo na 122 dnů. V závěsu za zdravotnictvím se drží stavebnictví, kde se platí faktury v průměru za 95 dní. Nejlépe je na tom autoprůmysl, který si i přes své čtyřdenní pohoršení stále drží prim. Největší zlepšení oproti druhému kvartálu se událo v potravinářství, maloobchodu a dopravě.

Z hlediska ostatních zemí je ale Česko trvale nechvalně proslulým rekordmanem. I přes zkrácení průměrné úhrady závazků na 76 dní daleko pokulhává za ostatními. Nejlépe si vede Německo, kde si dodavatelé polepšili o čtyři dny. Největší propad v platební morálce, o šest dní, zaznamenávají firmy ve Francii.

„S naší ekonomikou často srovnávané Slovensko si sice pohoršilo v platební morálce o čtyři dny, ale i tak zůstává devatenáctidenní rozdíl, který znamená, že tamější firmy mají menší starosti v oblasti provozního financování a mohou se více věnovat třeba rozvoji výroby nebo obchodu“ dodal Tomáš Morávek.

Platební morálka v rámci eurozóny (údaje ve dnech):


Čtěte také:

Platební morálka upadá, firmy proplácí faktury až za dva a půl měsíce

Varovný trend: Počet nedobytných pohledávek se zdvojnásobil

O služby vymahačů je malý zájem. Využívá je jen desetina firem

Autor: vag

Komentáře

Čtěte také

Finsko vyzkouší zaručený příjem, skupina obyvatel dostane 15 tisíc měsíčně

Finsko vyzkouší zaručený příjem, skupina obyvatel dostane 15 tisíc měsíčně

Finská vláda od příštího roku zavede zkušebně takzvaný všeobecný základní příjem. Vybraná skupina občanů bude od státu automaticky dostávat 560 eur (přes 15 tisíc korun) měsíčně.… více

Mobilní web