Firmy zrychlily proplácení faktur. Zlepšil se hlavně maloobchod | E15.cz

Firmy zrychlily proplácení faktur. Zlepšil se hlavně maloobchod

Firmy zrychlily proplácení faktur. Zlepšil se hlavně maloobchod
Pražská prodejna drive-in stavebního centra Woodcote usnadňuje stavebníkům odběr zboží přímo do jejich vozidel
• 
ZDROJ: čtk

vag

Aktuální data o platební morálce za třetí čtvrtletí ukazují na mírné zlepšení situace v Česku. Firmy své závazky hradí v průměru za 76 dní, což je oproti předchozímu čtvrtletí o jeden den méně. Situace se zlepšila hlavně v maloobchodu, opačný trend stále zažívá zdravotnictví, vyplynulo z údajů společnosti ČSOB Factoring.

V maloobchodu zrychlily firmy své platby dokonce o tři dny. Naopak v automobilovém průmyslu se inkaso prodloužilo o čtyři dny a nejdéle čekají na své peníze tradičně dodavatelé do zdravotnictví, kteří si oproti minulému čtvrtletí pohoršili o celých pět dní.

Podle šéfa představenstva ČSOB Factoringu Tomáše Morávka vývoj platební morálky indikuje nastartování pozitivnějšího trendu české ekonomiky, i když v řadě oborů stále není situace nijak růžová.

„Zlepšení platební morálky by mělo i nadále pokračovat. Znamená to, že se oživí finanční toky v ekonomice a zlepší dostupnost provozního kapitálu. V uplynulém kvartálu jsme také zaznamenali zvýšený zájem o financování pohledávek, často zdůvodněný potřebou zajistit vstupy pro nové zakázky, což je signálem pozitivnějšího trendu v ekonomice,“ vysvětlil Morávek.

Platební morálka firem podle jednotlivých oborů (údaje ve dnech):

úhrada závazků firemúhrada závazků firemAutor: ČSOB Factoring

Zdravotnickým dodavatelům se inkaso prodloužilo na 122 dnů. V závěsu za zdravotnictvím se drží stavebnictví, kde se platí faktury v průměru za 95 dní. Nejlépe je na tom autoprůmysl, který si i přes své čtyřdenní pohoršení stále drží prim. Největší zlepšení oproti druhému kvartálu se událo v potravinářství, maloobchodu a dopravě.

Z hlediska ostatních zemí je ale Česko trvale nechvalně proslulým rekordmanem. I přes zkrácení průměrné úhrady závazků na 76 dní daleko pokulhává za ostatními. Nejlépe si vede Německo, kde si dodavatelé polepšili o čtyři dny. Největší propad v platební morálce, o šest dní, zaznamenávají firmy ve Francii.

„S naší ekonomikou často srovnávané Slovensko si sice pohoršilo v platební morálce o čtyři dny, ale i tak zůstává devatenáctidenní rozdíl, který znamená, že tamější firmy mají menší starosti v oblasti provozního financování a mohou se více věnovat třeba rozvoji výroby nebo obchodu“ dodal Tomáš Morávek.

Platební morálka v rámci eurozóny (údaje ve dnech):

Platební morálka v rámci eurozóny (údaje uvedeny ve dnech)Platební morálka v rámci eurozóny (údaje uvedeny ve dnech)Autor: ČSOB Factoring

Autor: vag
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!