Fitch: České banky jsou zdravější než banky v okolních zemích

9.4.2010 13:58   |  

Český bankovní sektor prokázal během krize odolnost a české banky jsou ve srovnání s finančními ústavy v okolních zemích i zdravější. Ve své nové zprávě o českém bankovním sektoru to dnes uvedla mezinárodní ratingová agentura Fitch Ratings. Dopad recese je podle Fitch prozatím zvládnutelný, k čemuž přispívá relativně dobrý stav velkých bank a jejích součástí.

„Výkonnost bankovního sektoru podpořily poněkud lepší makroekonomické parametry, než jaké jsou v regionu střední a východní Evropy, dále nízký poměr půjček na vkladech, a tudíž nízká závislost na vnějších zdrojích financování,“ uvedla ekonomka Zarema Lyanova. V rámci Fitch je zástupkyní ředitele divize Financial Institutions.

Přínosná je podle agentury také diverzifikace příjmových zdrojů a de facto absence strukturální nerovnováhy. Ta je naopak běžná v některých jiných zemích, v mnoha případech i kvůli vysokému objemu půjček v cizích měnách.

Navzdory poměrně příznivému hodnocení ale Fitch upozorňuje i na rizika. Ta spočívají v tom, že velké banky někdy až příliš spoléhají na nízký počet velkých klientů. Agentura mezi rizika řadí také vysokou exponovanost českých bank vůči realitnímu sektoru.

Objem špatných úvěrů na konci roku 2009 vzrostl na 5,2 procenta, zatímco o rok dříve činil 2,8 procenta. Krytí případných ztrát z těchto úvěrů naopak zůstává nízké a dosahuje kolem 59 procent. Banky totiž spoléhají na zástavní krytí, a to hlavně u hypoték. Fitch očekává, že se objem špatných úvěrů bude zvyšovat i letos, předpokládané hospodářské oživení by ale mělo negativní dopady tlumit.

Autor: čtk

Komentáře

Čtěte také

Babiš start EET neodloží, systém se spustí ještě před Vánoci

Babiš start EET neodloží, systém se spustí ještě před Vánoci

Ministr financí Andrej Babiš (ANO) rozhodl, že neodloží o měsíc spuštění elektronické evidence tržeb (EET). Návrh Hospodářské komory původně zvažoval. Od 1. prosince se tak do… více

Mobilní web