Fitch: Krize na Ukrajině ohrožuje ruské banky

Politická a hospodářská krize na Ukrajině může ohrozit některé ruské banky. Platí to především pro státní finanční ústavy, které výrazněji vstoupily do ukrajinské ekonomiky, varuje ratingová agentura Fitch.

Kyjev
25.2.2014 17:29   |  

Celková úvěrová angažovanost ruských bank na Ukrajině je vysoká a dosahuje asi 28 miliard dolarů (téměř 560 miliard korun). Většinu poskytnutých půjček dojednaly státní banky. Nejvíce ohroženými finančními ústavy jsou Vněšekonombank (VEB), Gazprombank a VTB. Rating bank ale navzdory tomu neklesne. Tomu by došlo pouze v případě, že by stát dal najevo svou neochotu bankám v případě tísně pomoci.

„Výrazná orientace ruských bank na Ukrajinu by se mohla dotknout solventnosti určitých institucí, jestliže nynější politické a ekonomické napětí dlužníky nějak postihne,“ uvedla ratingová agentura.

Rizika jsou hlavně spojena s půjčkami, které ruské banky poskytly ukrajinským firmám a ruským a ukrajinským podnikatelům, jež svá aktiva nabyli na Ukrajině. Splácení těchto úvěrů by mohla ztížit devalvace hřivny, protože asi 60 procent půjček je vedeno v zahraniční měně.

Podle kandidáta na nového ukrajinského premiéra Arsenije Jaceňuka je státní pokladna rozkradená a země nemá na uhrazení dlouhodobých závazků. Podle úřadujícího ministra financí Jurije Kolobova země potřebuje zahraniční pomoc ve výši 35 miliard dolarů, tedy asi 700 miliard korun.


Čtěte také:

Ukrajinské otazníky: vztah k Rusku, ambiciózní politici i pouliční bojovníci

Tymošenková o post ukrajinské premiérky nestojí, míří za matkou

Poslanci posílají Janukovyče před tribunál. Prezidentem chce být Kličko

Autor: čtk, bru

Komentáře

Čtěte také

Škoda za pololetí prodala 570 tisíc aut, pomohly trhy v Číně a Evropě

Škoda za pololetí prodala 570 tisíc aut, pomohly trhy v Číně a Evropě aktualizováno

Automobilce Škoda Auto v prvním pololetí vzrostl prodej o 4,6 procent na 569 400 vozů. K rekordnímu výsledku přispěl dobrý vývoj na nejdůležitějších trzích, v Číně a Evropě, a… více

Mobilní web