Fitch: Krize na Ukrajině ohrožuje ruské banky

Politická a hospodářská krize na Ukrajině může ohrozit některé ruské banky. Platí to především pro státní finanční ústavy, které výrazněji vstoupily do ukrajinské ekonomiky, varuje ratingová agentura Fitch.

Kyjev
25.2.2014 17:29   |  

Celková úvěrová angažovanost ruských bank na Ukrajině je vysoká a dosahuje asi 28 miliard dolarů (téměř 560 miliard korun). Většinu poskytnutých půjček dojednaly státní banky. Nejvíce ohroženými finančními ústavy jsou Vněšekonombank (VEB), Gazprombank a VTB. Rating bank ale navzdory tomu neklesne. Tomu by došlo pouze v případě, že by stát dal najevo svou neochotu bankám v případě tísně pomoci.

„Výrazná orientace ruských bank na Ukrajinu by se mohla dotknout solventnosti určitých institucí, jestliže nynější politické a ekonomické napětí dlužníky nějak postihne,“ uvedla ratingová agentura.

Rizika jsou hlavně spojena s půjčkami, které ruské banky poskytly ukrajinským firmám a ruským a ukrajinským podnikatelům, jež svá aktiva nabyli na Ukrajině. Splácení těchto úvěrů by mohla ztížit devalvace hřivny, protože asi 60 procent půjček je vedeno v zahraniční měně.

Podle kandidáta na nového ukrajinského premiéra Arsenije Jaceňuka je státní pokladna rozkradená a země nemá na uhrazení dlouhodobých závazků. Podle úřadujícího ministra financí Jurije Kolobova země potřebuje zahraniční pomoc ve výši 35 miliard dolarů, tedy asi 700 miliard korun.


Čtěte také:

Ukrajinské otazníky: vztah k Rusku, ambiciózní politici i pouliční bojovníci

Tymošenková o post ukrajinské premiérky nestojí, míří za matkou

Poslanci posílají Janukovyče před tribunál. Prezidentem chce být Kličko

Autor: čtk, bru

Komentáře

Čtěte také

Porošenko se při cestě na Donbas dostal do přestřelky

Porošenko se při cestě na Donbas dostal do přestřelky

Ukrajinský prezident Petro Porošenko se během inspekce po armádních postech v Donbasu dostal pod palbu separatistů. V Potvrdil to mluvčí protipovstalecké operace Andrij Lysenko. K… více

Komerční prezentace
Mobilní web