Fitch snížila rating pěti řeckých bank

Mezinárodní ratingová agentura Fitch dnes snížila ratingy pěti velkých řeckých bank do hluboce rizikové kategorie CCC. Navázala tím na svůj čtvrteční krok, jímž na tento stupeň z dosavadní známky B- snížila hodnocení úvěrové spolehlivosti řeckého státu.

 ilustrační foto
18.5.2012 18:57   |  

Snížený rating se týká největší National Bank of Greece, dále Eurobank, Alpha Bank, Piraeus Bank a Agricultural Bank of Greece. Fitch poukázala na to, že velké řecké banky ještě nedostaly od státu kriticky nutné kapitálové injekce, slíbené mezinárodními věřiteli v rámci druhého záchranného balíku pro předluženou zemi. Kvůli tomu také tento týden Evropská centrální banka přerušila refinancování některých velkých řeckých bank.


Čtěte také:

Brusel už prý pracuje na scénáři odchodu Řecka z eurozóny

Řecko má na měsíc vládu, strany už agitují


Fitch ve čtvrtek snížila rating Řecka na CCC a vysvětlila to zvýšeným rizikem odchodu země z eurozóny po nových volbách. Agentura konstatovala, že v nedávných volbách výrazně posílily pozice strany vystupující proti podmínkám úvěrové dohody s mezinárodními věřiteli. Po volbách nebyly politické strany schopny vytvořit vládu, a tento týden tak byly vypsány nové volby na 17. června.

Řekové mezi volbami výrazně zvýšili výběry vkladů z domácích bank. Obávají se, že jejich předlužená země vystoupí z eurozóny a že hodnota jejich úspor po přechodu na národní měnu prudce klesne.

Autor: čtk

Komentáře

Čtěte také

Obchodní dohoda TTIP asi nebude, jednání podle Gabriela zkrachovala

Obchodní dohoda TTIP asi nebude, jednání podle Gabriela zkrachovala aktualizováno

Jednání o volném obchodu mezi Evropskou unií a Spojenými státy v podstatě zkrachovala. Televizi ZDF to řekl německý vicekancléř a ministr hospodářství Sigmar Gabriel. Plánovaná… více

Mobilní web