Fond banky JP Morgan chce podíl v Twitteru

1.3.2011 7:42   |  

Investiční fond banky JP Morgan Chase jedná se sociální sítí Twitter o nákupu minoritního podílu v rychle rostoucí blogovací společnosti. Fond doufá, že ve společnosti Twitter získá deset procent akcií za 450 milionů dolarů, což by celý Twitter ocenilo na 4,5 miliardy dolarů, informoval deník Financial Times s odvoláním na zdroje blízké vyjednávání.

Zatím není jisté, zda se fond vydá cestou přímé investice, nebo vyplacení některých stávajících akcionářů. Deklaroval nicméně, že nechce cenné papíry nakupovat na sekundárním trhu.
JP Morgan Digital Growth Fund byl založen tento měsíc s cílem umožnit bohatým klientům participovat na růstu neveřejně obchodovaných technologických společností.

Fond pole údajů poskytnutých americké Komisi pro cenné papíry zatím od investorů získal 1,22 miliardy dolarů. Plánuje dosáhnout 1,3 miliardy dolarů. Maximální počet investorů je omezen na 480, uvádějí zdroje Financial Times. JP Morgan očekává příjem na poplatcích z tohoto fondu minimálně třináct milionů dolarů.

Kromě Twitteru projevil fond zájem o podíly ve společnostech Zynga, která vyvíjí on-line hry a Skype.
Twitter, který má 253 milionů unikátních uživatelů měsíčně, zůstává pro fond Digital Growth prioritou. Tržby Twitteru by letos mohly dosáhnout 150 milionů dolarů.

Společnost Kleiner Perkins investovala v prosinci do Twitteru 200 milionů dolarů při valuaci 3,7 miliardy. Aktuální ocenění 4,5 miliardy dolarů by tak mohlo signalizovat nafukující se bublinu.

V hledáčku Digital Growth

Banka JP Morgan Chase založila Fond Digital Growth zaměřený na technologické firmy, jako jsou:

Twitter (mikroblogování)
Zynga (on-line hry)
Skype (komunikace)
LivingSocial (skupinové nakupování)
Gilt (slevový portál s luxusním zbožím)

Autor: Zdeněk Pečený

Komentáře

Čtěte také

Kolik dnes vlastně stojí známá česká auta? Budete se divit

Kolik dnes vlastně stojí známá česká auta? Budete se divit

Daruji za odvoz? Ale jděte, tahle auta se dnes prodávají dokonce dráž než jejich moderní nástupci. Třeba taková „tisícovka“ mění majitele klidně za čtvrt milionu. A zdaleka není… více

Mobilní web