Fotovoltaika vleče do potíží i banky

5.11.2010 8:13   |  

Poslanci by dnes měli rozhodnout o omezení státní podpory solárních elektráren, aby zabránili raketovému nárůstu cen elektřiny. Tímto krokem však podříznou větev bankám, kterým hrozí růst objemu nesplácených úvěrů, a tím i snížení budoucích zisků. Výše a podmínky úvěrů totiž byly sjednány na vyšší předpokládané výnosy, což může řadě dlužníků zkomplikovat splácení.

Podle údajů České národní banky ke konci září rozpůjčovaly banky na energetické projekty 57 miliard korun. Solární energetika přitom pro ně byla – s garancí výkupu eletřiny státem – mimořádně atraktivní hlavně kvůli krizovému propadu firemních úvěrů. Podle zdrojů z trhu půjčila desítky miliard na fotovoltaiku Česká spořitelna a Komerční banka. Samy banky nechtějí objem solárních úvěrů komentovat.

„Banky budou muset úvěry, které poskytly na fotovoltaiku, začít okamžitě restrukturalizovat, aby investorům snížily splátky a prodloužily splatnost,“ řekl deníku E15 jeden z pražských bankéřů. Na restrukturalizovaný dluh však banky musejí vytvářet povinné rezervy jako pojistku proti ztrátám z nesplacení. Ty jim potom snižují profit. Banky také mohou po klientech požadovat dodatečné zajištění úvěrů.

Banky komplikace opatrně přiznávají. „Šestadvacetiprocentní zdanění ve spojení s dalšími legislativními změnami významně ovlivní cash flow projektů. V úzké součinnosti s investory budeme aktivně hledat řešení, které by v případě potřeby mohlo spočívat v kombinaci kapitálové injekce ze strany investorů a úpravy splátkových kalendářů,“ uvedla mluvčí Komerční banky Monika Klucová.

Také Česká spořitelna předpokládá, že bude s klienty individuálně hledat řešení jejich situace.

„Vyšší zdanění velmi pravděpodobně negativně ovlivní možnost financování nových projektů v segmentu obnovitelných zdrojů, ale zejména negativně ovlivní obchody uzavřené v minulosti,“ dodává mluvčí České spořitelny Kristýna Havligerová. „Návrh vyvolá celou řadu diskuzí, nepovažujeme jej za finální,“ poznamenal k tomu mluvčí Raiffeisenbank Tomáš Kofroň.

Změny legislativy v oblasti fotovoltaiky řešili bankéři i na půdě České bankovní asociace. „Diskutovali jsme o tom z pohledu velmi intenzivního nesouhlasu nad retroaktivitou opatření, které se týkají jak solárních elektráren, tak stavebního spoření,“ řekl tajemník asociace Jan Matoušek. Bankéřům vadí, že vládní návrhy nejsou sice právně retroaktivní, ale prakticky ano. „Jde o poškození investičního prostředí obecně. Stát by podmínky měnit neměl,“ uvedl Matoušek.

Autor: Tereza Zavadilová

Komentáře

Čtěte také

Banky vnucují klientům půjčky, stropy pro předschválené úvěry rostou

Banky vnucují klientům půjčky, stropy pro předschválené úvěry rostou

Čím dál větší částky peněz dostávají klienti českých bank až pod nos. Mantrou je zvyšující se strop předschválených půjček, tedy sumy, na kterou zájemce dosáhne bez dalších debat… více

Mobilní web