Francie bude rekapitalizovat banky sama, euroval nepoužije

12.10.2011 20:23   |  

Francie bude schopna v případě potřeby rekapitalizovat své banky sama a nebude k tomu potřebovat peníze z evropského fondu finanční stabilizace (EFSF). Řekla to dnes mluvčí francouzské vlády ministryně rozpočtu a veřejných výdajů Valerie Pecressseová.

Dnešní vyjádření z Paříže podle agentury Reuters signalizuje změnu postoje Francie k otázce zdrojů rekapitalizace bank, jejichž bilance se dál podstatně zhorší v důsledku plánů na zvýšení podílu odepsaných řeckých dluhů. Podobný názor na rekapitalizaci bank dnes vyslovil šéf Evropské komise José Manuel Barroso.

Pecresseová uvedla, že Francie zakročí na pomoc bankám jen v případě, že domácí banky vykážou v příštích zátěžových testech takový deficit kapitálu, že nebudou schopny získat kapitál od soukromých investorů. To je stejná pozice, kterou v otázce rekapitalizace zastává Německo. Francouzský prezident Nicolas Sarkozy původně podle zdrojů prosazoval rekapitalizaci evropských bank pomocí EFSF, v obavách, že státní pomoc bankám by ohrozila prestižní francouzský rating AAA.

Šéfové zemí eurozóny se v červenci v zájmu stabilizace dluhové krize dohodli na rozšíření pravomocí EFSF, mimo jiné k využití jeho peněz rekapitalizaci bank. „Jakmile bude dohoda z 21. července schválena, může být fond použit k rekapitalizaci bank, Francie toho ale nevyužije,“ řekla Pecresseová po zasedání vlády. Dohodu už schválily všechny země eurozóny kromě Slovenska, kde ji parlament v úterý odmítl, ale čeká se nové hlasování.

Německá kancléřka Angela Merkelová a Sarkozy se o víkendu dohodli, že do konce měsíce předloží plán řešení krize, který bude zahrnovat zejména rekapitalizaci bank. Jednat o konečné podobě druhého balíku pro Řecko a rekapitalizace bank by měl i šéfové zemí eurozóny druhý den summitu EU 22.-23. října.

Součástí plánu řešení dluhové krize Řecka a dalších zemí eurozóny budou příspěvky soukromých věřitelů ke ztrátám plynoucím z neschopnosti Řecka splácet své dluhy. V červenci se lídři EU dohodli na odepsání podílu 21 procent řeckých dluhů u bank, nyní se však kvůli dalšímu zhoršení ekonomiky a fiskální pozice Řecka mluví o mnohem vyšších podílech.

Čtyři nejmenovaní činitelé eurozóny dnes agentuře Reuters řekli, že ztráty soukromých investorů se budou pohybovat mezi 30 a 50 procenty. Šéf „euroskupiny“ ministrů financí zemí eura Jean-Claude Juncker v úterý mluvil až o více než 60 procentech.

Šéf Evropské komise Barroso dnes apeloval na šéfy vlád, aby na summitu EU rozhodli o koordinované akci na posílení bankovního sektoru a rozhodné akci ohledně Řecka. Podle šéfa komise je nezbytné, aby posílení bank proběhlo koordinovaně napříč Evropou. Banky, které budou rekapitalizaci potřebovat, by měly nejprve použít kapitál soukromého sektoru s tím, že vlády by případně přišly s pomocí, pokud by to bylo třeba. „Pokud by tato podpora nebyla dostupná, pak by rekapitalizace měla proběhnout prostřednictvím půjčky od EFSF,“ uvedl Barroso.

Autor: čtk

Komentáře

Čtěte také

Nákupy tureckých dluhopisů jsou spekulace, tvrdí agentura Moody's

Nákupy tureckých dluhopisů jsou spekulace, tvrdí agentura Moody's

Mezinárodní ratingová agentura Moody's Investors Service snížila hodnocení úvěrové spolehlivosti Turecka z investičního do spekulativního pásma. Tento krok může Turecku zvýšit… více

Mobilní web