Francie chce omezit předplacené bankovní karty

Francouzské ministerstvo financí chce v reakci na pařížské atentáty omezit možnosti financování teroristických činů. S odvoláním na ministra financí Michela Sapina o tom informovala agentura AFP. Chystá se proto omezit například dostupnost předplacených bankovních karet, které umožňují vyzvedávat peníze z bankovních účtů anonymně. Více pravomocí získá také úřad pro boj s praním špinavých peněz (Tracfin).

 Platební karty
23.11.2015 17:45   |  

Předplacené bankovní karty umožňují svým majitelům zůstat v anonymitě, stejně jako třeba předplacené karty mobilních operátorů. Omezení by se měla dotknout především výše částky, které bude možné jejich pomocí z účtů vybrat. Dosud bylo možné vybrat pomocí karty, která umožňuje opětovné nabití, nanejvýš 2500 eur ročně (asi 68 tisíc korun) a pomocí jednorázové karty pouze 250 eur (asi 6800 korun). Jak chce výši sumy ministerstvo omezit, zatím není jasné.

Anketa

Používáte anonymní platební karty?

Ano Ne

V anketě hlasovalo 322 čtenářů.

další ankety

Předplacené bankovní karty hrály podle Sapina roli právě i při financování teroristických útoků z 13. listopadu, které si vyžádaly 130 obětí a více než 350 zraněných. Podle šéfa Tracfinu Bruna Dallese předplacenými kartami platili teroristé například hotelové pokoje na pařížském předměstí Alfortville.

Tracfin by měl podle představ ministerstva financí získat mimo jiné přístup k seznamu tajných služeb, který obsahuje více než deset tisíc jmen. Asi polovina z nich jsou údajně radikální islamisté nebo lidé, kteří jsou nějakým způsobem v kontaktu s teroristickými skupinami. Banky, směnárny, pojišťovny, ale například i obchodníci s uměním a starožitnostmi by měly napříště povinnost hlásit transakce a nákupy, u nichž panuje podezření, že by mohly sloužit k financování terorismu. Úřady získají nově také pravomoc zajistit majetek podezřelých z terorismu, včetně vozů a nemovitostí, ale například i sociálních dávek.


Čtěte také:

Francouzský senát schválil prodloužení výjimečného stavu

Při zátazích v Bruselu a Lutychu zatkli 21 lidí. Pařížský atentátník ujel

Abdeslam se ukrývá v Bruselu, tvrdí jeho přátelé

V Bruselu zůstane v platnosti nejvyšší stupeň ohrožení

Autor: čtk

Komentáře

Čtěte také

Kde vraždilo Lví srdce. Pevnost Akra si zachovala atmosféru středověku

Kde vraždilo Lví srdce. Pevnost Akra si zachovala atmosféru středověku Fotogalerie

Pevnost Akra ukrývá svědectví o nejbizarnějším masakru křižáckých válek. Anglický král Richard I. tu chtěl vyměnit tři tisíce zajatců za jediný dřevěný kříž. Muslimové mu ale… více

Komerční prezentace
Mobilní web