Francie jako první v EU zavádí daň z finančních transakcí

Investoři na francouzském akciovém trhu si ode dneška připlatí. Spolu s pozměněným rozpočtem dnes poslanci schválili také daň z nákupu akcií ve výši 0,2 procenta. Zákon začíná platit ihned.

 Francouzský prezident François Hollande.
1.8.2012 16:31   |  

Francie je první unijní zemí, která novou daň zavádí. O dani z finančních transakcí ve výši 0,1 procenta uvažoval už předchozí prezident Nicolas Sarkozy, jeho nástupce Francois Hollande ale prosadil její zvýšení.

Podle ministra financí Pierra Moscoviciho je nový zákon „prvním krokem k fiskální reformě a posunem směrem k spravedlnosti“. Upravený rozpočet obsahuje také zvýšení daní, které by mělo státu přinést 7,2 miliardy eur a pomoci mu dosáhnout stanoveného snížení deficitu veřejných financí. Ten chce Hollande snížit z loňských 5,2 procenta na 4,5 procenta. Zákon o novém rozpočtu zavádí také vyšší daně pro bohaté a zvýšené odvody pro velké firmy.


Čtěte také:

Europoslanci podpořili daň z finančních transakcí

Algirdas Šemeta: Transakční daň podpoří růst


Podle odborníků hrozí, že investoři budou namísto akcií nakupovat takzvané CFD kontrakty. Ty umožňují kupci spekulovat na pokles i vzestup akcií. Cenný papír ale nezmění majitele a tak se ho nová daň nedotkne.

Ukazuje to příklad Velké Británie, který pří nákupu akcií vybírá poplatek 0,5 procenta z hodnoty celé transakce. Takzvaná „kolková povinnost deformovala britský trh, lidé místo akcií nakupují více derivátů,“ řekl agentuře Bloomberg Pierre-Yves Gauthier z pařížské společnosti Aplhavalue SAS. „Kvůli takové dani je trh nebezpečnější“.

Autor: bru

Komentáře

Čtěte také

Kofola plně ovládla slovinskou Radensku, vykoupila zbylých 120 tisíc akcií

Kofola plně ovládla slovinskou Radensku, vykoupila zbylých 120 tisíc akcií E15 exkluzivně

Valná hromada slovinského výrobce minerálek Radenska schválila návrh majoritního vlastníka, nápojářské skupiny Kofola ČeskoSlovensko, na vytěsnění posledních minoritních akcionářů… více

Komerční prezentace
Mobilní web