Freddie Mac požádala vládu o další pomoc

6.5.2010 9:46   |  

Americká hypoteční agentura Freddie Mac vykázala za první čtvrtletí ztrátu ve výši osm miliard dolarů. Ve stejném období před rokem Freddie Mac vykázala ztrátu 10,4 miliardy dolarů. Do čtvrtletních výsledků banka zahrnula i výplatu dividend pro stát ve výši 1,3 miliardy dolarů. Firma spolu s oznámením výsledků požádala americkou vládu od finanční pomoc.

„Trh s bydlením v Americe zůstává již několik měsíců křehký, nesplácení hypoték a zabavování domů kvůli nesplácení je stále vysoké, rizikovým faktorem je navíc vysoká nezaměstnanost,“ uvedl po oznámení výsledků šéf banky Charles Haldeman. Freddie Mac nenahrávají ceny nemovitostí, které podle vedení banky budou v budoucnu nadále klesat, alespoň do doby, než dojde v oblasti bydlení k trvalejšímu oživení.

Špatné čtvrtletní výsledky přinutily společnost opět požádat americkou vládu o pomoc ve výši 10,6 miliard dolarů. Americký trh s bydlením, který patří k hlavním obchodním aktivitám banky, totiž zůstává nadále nestabilní a Freddie Mac tak potřebuje další injekci, aby posílila finanční situaci a mohla plně fungovat.

„Obamova administrativa klade velký důraz na zlepšení situace na trhu s rezidenčními nemovitostmi, proto zatím ani nepřipravuje změny v zákonech regulující tuto společnost a její setru Fannie Mae,“ uvedl analytik České spořitelny Luboš Mokráš s tím, že společnost hraje důležitou úlohu ve snaze vlády omezit počet hypoték předčasně ukončených kvůli jejich nesplácení.

Včetně nové pomoci celková pomoc od státu pro Freddie Mac bude činit 61,3 miliardy USD. Na nesplacené hypotéky stále doplácí i Fannie Mae, která za celý loňský rok dosáhla ztráty 25,2 miliardy dolarů a koncem února rovněž pořádala vládu o pomoc ve výši 15,3 miliardy dolarů. Obě státem kontrolované agentury tak společně od daňových poplatníků obdržely dohromady zhruba 136,5 miliardy USD.

Na oba ústavy odborníci ukazují prstem jako na jedny z hlavních viníků finanční krize – nakupovaly totiž stále více rizikových hypoték, jejichž pád celou krizi zavinil. Dva exšéfové Fannie Mae tak v té souvislosti v dubnu předstoupili před kongresovou Komisi pro vyšetřování finanční krize.

Autor: Prokop Havel

Komentáře

Čtěte také

Brusel se zastává médií a opět brojí proti Googlu

Brusel se zastává médií a opět brojí proti Googlu

Evropská komise má v současnosti na stole návrh reformy zákonů o autorských právech. V dokumentech, které EU zveřejní v září, se Evropská komise zabývá podporou mediálních domů.… více

Mobilní web