FT: Podnikatel Děripaska ztrácí tvář v boji s PPFI

8.11.2010 7:48   |  

Společnosti PPF Investments, která investuje peníze podnikatele Petra Kellnera, svitla nová naděje v boji o ruskou pojišťovnu Ingosstrach s jejím většinovým akcionářem – tamním podnikatelem Olegem Děripaskou.

Zatímco Děripaskovi lidé přímo v pojišťovně stále brání menšinovým spolumajitelům z PPFI v tom, aby se podíleli na řízení Ingosstrachu, Kellnerově společnosti privátního kapitálu se daří prezentovat své požadavky jako klíčové pro rozvoj práv minoritních akcionářů v Rusku.

Prestižní ekonomický list The Financial Times (FT) dokonce vyzval zahraniční investory, aby podmínili svou spolupráci s Děripaskou v největší světové niklové firmě Norilsk Nickel tím, aby tento bohatý Rus vyšel vstříc svým soupeřům v Ingosstrachu. „Měli by otestovat skutečné Děripaskovo odhodlání, pokud jde o práva menšinových akcionářů,“ uvedl deník.

PPFI již dříve ve svém dopise Děripaskovi upozornila, že tento podnikatel uplatňuje dvojí standardy. Sám totiž hájí svá práva menšinového akcionáře ve firmě Norilsk Nickel, kde bojuje s dalším ruským podnikatelem Vladimirem Potaninem. Na to, že Děripaska ztrácí tvář důvěryhodného minoritáře, poukazuje také právě komentátor Paul Betts z FT: „Zdá se, že zjevný rozpor mezi Děripaskou jako většinovým akcionářem Ingosstrachu a Děripaskou jako minoritním akcionářem v Norilsku tohoto oligarchu neznepokojuje.“

Děripaskovi se zatím v Norilsku Nickel nepodařilo získat požadovaný vliv na řízení firmy. Aby se mu to podařilo, potřebuje podporu zahraničních institucionálních investorů. Otázkou nyní je, zda někteří z nich při svém rozhodování vyslyší Bettsovu výzvu, aby brali v potaz situaci v Ingosstrachu. Kellnerovi lidé přitom mohou vycházet i z předpokladu, že ruská vláda v současné době usiluje o další příliv zahraničního kapitálu do země. Práva menšinových akcionářů tedy mohou být v centru její pozornosti.

PPFI ve svém dopise Děripaskovi připomíná svůj nesouhlas s tím, že většinový akcionář Ingosstrachu schválil transakce, které nemají nic společného s pojišťovacím byznysem – včetně nákupu akcií banky Sojuz, která je ve špatném stavu, nebo pěti letadel Boeing 737. Minoritní akcionáři jsou podle dopisu také vyloučeni z celého procesu příprav a schvalování byznysového plánu a strategie rozvoje pojišťovny.

PPF přejmenovává své realitní firmy na PPF Real Estate kvůli záměnám s ECM

Skupina PPF zahájila proces přejmenování svých organizací pro správu nemovitostí a developerské projekty v Česku, Rusku a dalších oblastech na jednotnou značku PPF Real Estate. Důvodem je častá záměna těchto firem se společnostmi z realitní ECM Group podnikatele Milana Janků. Ten s částí svých aktiv vytvořil loni s PPF společný PPF ECM Holding. Do něj ale nepatří například developer ECM Real Estates Investments. Tržní hodnota aktiv spravovaných PPF Real Estate se blíží hranici 1,2 miliardy eur.

Autor: Jan Žižka

Komentáře

Čtěte také

Nákupy tureckých dluhopisů jsou spekulace, tvrdí agentura Moody's

Nákupy tureckých dluhopisů jsou spekulace, tvrdí agentura Moody's

Mezinárodní ratingová agentura Moody's Investors Service snížila hodnocení úvěrové spolehlivosti Turecka z investičního do spekulativního pásma. Tento krok může Turecku zvýšit… více

Mobilní web