Generali ve čtvrtletí zvýší zisk, o společném podniku s PPF nerozhodla

30.4.2011 16:03   |  

Italská pojišťovna Assicurazioni Generali oznámí za první čtvrtletí vyšší zisk, než měla před rokem, a to navzdory poklesu objemu předepsaného pojistného. Firma už má i představu, jak ukončí spor s bývalým předsedou své správní rady, naopak o osudu podílu ve společném podniku s českou finanční společností PPF zatím nerozhodla. Hodnota podílu podle Generali dosahuje 2,5 až tří miliard eur (až 73 miliard korun).

Generální ředitel pojišťovny Giovanni Perissinotto akcionářům na dnešní mimořádné valné hromadě řekl, že podnik v následujících měsících počítá s vyšším výběrem příspěvků u životního pojištění. Celkový objem předepsaného pojistného v prvním čtvrtletí ale meziročně klesl o 8,3 procenta na zhruba 19,1 miliardy eur (asi 462,4 miliardy korun).

Perissinotto potvrdil, že třetí největší pojišťovací skupina v Evropě se dohodla na odstupném 16,65 milionu eur (asi 403 milionů korun), které dostane bývalý předseda její správní rady Cesare Geronzi. Geronzi se dostal do sporu s ostatními řediteli, včetně Perissinotta, a tento měsíc rezignoval. Částku odstupného chtěl znát italský regulační orgán Consob.

Šéf pojišťovny řekl, že výplata odstupného je v zájmu podniku a už ji schválil i příslušný výbor včetně interních auditorů. Schválená částka je podle něj v souladu s postupy, které uplatňují i další velké společnosti v tomto odvětví. Nevyplacení odstupného by podle Perissinotta patrně vedlo k problémům.

„Spory (kolem odchodu bývalého šéfa správní rady) by byly složitější, včetně ekonomických dopadů,“ řekl Perissinotto. Poradenská společnost ISS institucionální akcionáře Generali vyzvala, aby hlasovali proti pravidlům odměňování vrcholového managementu, jak je navrhuje současné vedení. A to právě na protest proti výplatě odstupného pro Geronziho. Návrh odstupného podle ISS není v souladu s nejlepší praxí.

Akcionáři Generali doufají, že Geronziho odchod pojišťovně umožní znovu se věnovat hlavně pojišťovnictví a zaměřit se na expanzi. Generali na trhu soutěží hlavně s francouzskou pojišťovnou AXA a německou Allianz.

Šéf Generali se nechtěl vyjadřovat ke zprávám, které se ke vztahu s PPF objevily v italských médiích. Deník La Repubblica napsal, že Generali má v úmyslu změnit způsob, jakým by uplatnila opci na odkup podílu PPF ve společném podniku Generali PPF Holding. Místo jednorázové platby v roce 2014 by Generali podle listu mohla platbu rozložit, a provést tak akvizici postupně.

Autor: čtk

Komentáře

Čtěte také

Maďarsko chce na hranici se Srbskem postavit „masivnější obranný systém“

Maďarsko chce na hranici se Srbskem postavit „masivnější obranný systém“

Maďarsko chce vybudovat druhý plot podél své hranice se Srbskem. Podle oznámil to maďarský premiér Viktor Orbán. Předpokládá, že druhá bariéra pomůže posílit obranu před možným… více

Mobilní web