Getin Noble Bank magnáta Czarneckého je na burze

Miliardář Leszek Czarnecki z Vratislavi dokončil fúzí dvou bank dvouletou restrukturalizaci své bankovní skupiny. Od pondělka je nová Getin Noble Bank upsána na varšavské burze.

burza ve Varšavě
22.6.2012 9:33   |  

Na konci května 2010 převzal Czarneckiho Getin Holding (též upsaný na burze) za 158,8 milionu zlotých akcie Allianz Bank, kterou založila stejnojmenná německá pojišťovna. Cena byla tak výhodná proto, že bankovní činnost Allianz příliš nevzkvétala: 56 filiálek dokázalo nalákat 76 tisíc klientů, ale nevytvářelo zisk.

V létě loňského roku byla ze struktur Getin Holding vyčleněna Get Bank – jak se tehdy již jmenovala převzatá Allianz Bank. Na podzim pak Getin Holding převedl téměř 94 procent akcií Getin Noble Bank, což je další peněžní ústav Leszeka Czarneckiho, na Get Bank. Druhý den letošního roku pak soud registroval dvě miliardy akcií Get Bank. A 20. ledna zahájil institut obchodování na varšavské burze.


Čtěte také:

Varšavská burza láká na středoevropský index

2009: Fondy prožily historický rok


Další krok následoval před, když Get Bank 1. června převzala i zbytek finančního domu Getin Noble Bank, jehož úpis na varšavské burze byl téhož dne suspendován. Get Bank následně vydala nové akcie, odkoupila menšinové podíly v převzaté bance a přejmenovala se na Getin Noble Bank.

Cílem veškerých těchto změn uvnitř bankovní skupiny je zjednodušení její struktury a zvětšení objemu likvidity, uvedl polský deník Rzeczpospolita.


Portfolio třetího nejbohatšího Poláka

Majetek Leszka Czarnickeho 7,6 miliardy zlotých (více než 45,6 miliardy korun) z něho podle týdeníku Wprost dělal třetího nejbohatšího Poláka v loňském roce. Kromě Getin Noble Bank je na varšavské burze upsáno dalších pět společností, které ovládá: investiční společnost Getin Holding, vývojová skupina LC, finančnická společnost M. W. Trade, finanční poradce Open Finance a pojišťovna Towarzystwo Ubezpieczeń Europa.

Autor: Aureliusz M. Pędziwol

Komentáře

Čtěte také

Travel Service nabídne v letadlech Wi-Fi, podpoří tak evropský trend

Travel Service nabídne v letadlech Wi-Fi, podpoří tak evropský trend E15 exkluzivně

Největší český letecký dopravce Travel Service ze skupiny Unimex podnikatelů Šimáněho a Šmejkala nabídne od roku 2018 na palubě letadel zábavní portály, následovat by mělo také… více

Mobilní web