Gladiolus navrhl popřít pohledávku držitelů dluhopisů Sazky

23.5.2011 12:21   |  

Společnost Gladiolus poslala Městskému soudu v Praze návrh na popření pětimiliardové pohledávky londýnské The Bank of New York Mellon, správce dluhopisů loterijní společnosti Sazka. Stejně tak navrhla popřít pohledávky společností Moranda a Sidereus. Vyplývá to z informací v insolvenčním rejstříku. Všechny tři pohledávky insolvenční správce Sazky Josef Cupka uznal jako oprávněné.

Sidereus přihlásil pohledávku za Sazkou za 413 milionů korun. Firma původně patřila podnikateli Radovanu Vítkovi, který ji později prodal. Společnost Moranda také původně patřila Vítkovi, později ji odkoupila skupina PPF. Moranda přihlásila pohledávku 451 milionů korun. Většinovými držiteli dluhopisů jsou firmy kontrolované investičními skupinami PPF a KKCG.

Gladiolus, který založily skupiny Penta a E-Invest, nabízel Sazce úvěr přibližně 2,5 miliardy korun zajištěný majetkem Sazky. Kvůli této smlouvě soud nařídil Sazce omezení nakládat s majetkem. Gladiolus je rovněž věřitelem Sazky.


Čtěte také: Sazka může přijít o licenci, neodvedla státu poplatky tvrdí Kalousek


Cupka popřel pohledávky za Sazkou ve výši 17,154 miliardy korun a jako nesporné uznal pohledávky za zhruba 15 miliard korun. Městský soud v Praze zaevidoval celkem 2075 věřitelů s pohledávkami za více než 41 miliard korun, zbylé pohledávky za 9,27 miliardy zůstávají zatím nedořešené, a to včetně pohledávky Občanského sdružené Zelený ostrov (OSZO). Totožné osmimiliardové pohledávky, které podaly zahraniční společnosti Alfa Capital a Oldeira Anstalt, Cupka neuznal.

Přezkum pohledávek je nutný kvůli schůzi věřitelů, která se uskuteční tento čtvrtek v Národním domě na Vinohradech. Od výše pohledávek se odvíjí síla hlasovacích práv u jednotlivých věřitelů loterijní společnosti.

Sazka je v úpadku od konce března. Předminulý týden jí ministerstvo financí pozastavilo loterijní licenci a ve čtvrtek s ní zahájilo další správní řízení. To může vést až k odebrání veškerých povolení, protože Sazka státu neodvedla poplatky.

Autor: čtk, dna

Komentáře

Čtěte také

Obchodní dohoda TTIP asi nebude, jednání podle Gabriela zkrachovala

Obchodní dohoda TTIP asi nebude, jednání podle Gabriela zkrachovala aktualizováno

Jednání o volném obchodu mezi Evropskou unií a Spojenými státy v podstatě zkrachovala. Televizi ZDF to řekl německý vicekancléř a ministr hospodářství Sigmar Gabriel. Plánovaná… více

Mobilní web