Globální banky se loni vrátily k zisku, evropské dál ve ztrátě

Globální bankovnictví loni poprvé od finanční krize dosáhlo celkového zisku, evropské banky ale za konkurenty z ostatních částí světa zaostávají a jsou nadále silně ztrátové. Uvedla to dnešní výroční zpráva firmy Boston Consulting Group (BCG).

 ilustrační foto
2.12.2014 9:31   |  

„Banky v Severní Americe opět zaznamenávají růst a vytvářejí značný ekonomický zisk, zatímco banky v Evropě významnější známky oživování nevykazují,“ píše se ve zprávě BCG. Ekonomický zisk je ukazatel, v němž BCG doplňuje vykazovaný zisk bank o náklady financování, rizik a další položky.

Světové banky loni vytvořily úhrnný ekonomický zisk 18 miliard eur (497 miliard Kč), což představovalo tři procenta jeho celkových aktiv. V předešlých čtyřech letech se jejich úhrnný ekonomický výsledek pohyboval v záporném pásmu od 23 do šesti procent vůči aktivům.

Výpočty BCG jsou založeny na údajích od více než 300 bank světa, jejichž úhrnný podíl na globálních bankovních aktivech překračuje 80 procent.

Amerika v zisku, Evropa prodělala

Banky v Severní Americe vytvořily zisk 25 miliard eur a ziskovost posílily i finanční ústavy v oblasti Středního východu a Afriky. Banky v oblasti Asie a Tichomoří měly zisk 112 miliard eur, který byl zhruba na úrovni předešlého roku.

Evropské banky naopak utrpěly úhrnnou ztrátu 136 miliard eur po výpadku 161 miliard eur v roce 2012. Od roku 2009 banky v Evropě nahromadily ztráty v sumě asi 600 miliard eur, uvedla BCG a podotkla, že bankovní domy v eurozóně jsou pomalé v posilování kapitálové základny a v restrukturalizaci.


Čtěte také:

Ztrátová Bank of Cyprus se vrátí na burzu

Banky uspěly v zátěžovém testu Evropské centrální banky

Pět bank zaplatí za manipulace na devizovém trhu 3,4 miliardy dolarů

Autor: čtk

Komentáře

Čtěte také

Vznik železničního regulátora se přibližuje, schválil ho senát

Vznik železničního regulátora se přibližuje, schválil ho senát

Na rovný přístup státu při přidělování kapacity jednotlivým dopravcům na přeplněných železničních tratí bude dohlížet nový Úřad pro přístup k dopravní infrastruktuře, jehož vznik… více

Mobilní web