Globální private equity trh stále klesá. Meziročně o čtvrtinu

Objem private equity investic v prvním pololetí globálně znovu klesl – podle zprávy společnosti TheCityUK Private Equity 2012 meziročně o čtvrtinu na 93 miliard dolarů. Data společnosti Dealogic hovoří dokonce o poklesu na 89 miliard dolarů. Investoři v současné době čekají na vhodnější okamžik k uzavření obchodu, takže přibývá připravovaných transakcí.

 Peníze
23.7.2012 8:02   |  

„Private equity trh sice většinou čeká na stabilizaci makroekonomické situace v Evropě, nicméně některé segmenty jsou stále aktivní a počet připravovaných transakcí roste,“ potvrzuje Peter Wells, partner Ernst & Young pro oblast private equity v Česku a ve střední a jihovýchodní Evropě. Otázkou však nadále zůstává, kdy se trh vrátí na původní úroveň aktivity a zda se to vůbec stane.

Zpráva TheCityUK také poukazuje na stále složitější situaci získávání prostředků pro private equity fondy. V první polovině roku získaly 130 miliard dolarů, o pětinu méně než ve stejném období loňského roku. Private equity fondy po celém světě spravují dva biliony dolarů včetně prostředků zainvestovaných do konkrétních společností. Od počátku finanční krize také v sektoru private equity probíhá značný „deleveraging“, tedy snižování podílu úvěrů na financování akvizic. Celkový podíl úvěrového financování v private equity sektoru za první pololetí roku klesl meziročně o 23 procent na 692 miliard dolarů.

Čtěte také: Staropramen teď patří k středoevropské divizi Molson Coors

Nadále také klesá průměrná cena transakce. „Opravdu velkých transakcí je teď v Evropě poskrovnu. V loňském roce byla průměrná hodnota jedné transakce 101 milionů eur, letos za první pololetí 88 milionů eur. Je to tím, že výrazně ubylo středních a velkých transakcí v hodnotě od 250 milionů eur do jedné miliardy eur. Za rok 2011 se jich uskutečnilo 49, v letošním roce zatím jen jedenáct. Svědčí to mimo jiné o tom, že získat úvěr na velkou transakci v některém z rizikovějších odvětví ekonomiky je skutečně obtížné,“ říká Wells.

V prvním letošním pololetí byl nejvýznamnějším obchodem v tuzemsku a také v celém regionu prodej pivovarské skupiny StarBev společností CVC Capital Partners severoamerické skupině Molson Coors Brewing Company za přibližně 3,3 miliardy dolarů.

„I když krátkodobý výhled není příznivý, v současnosti je ohlášena celá řada transakcí a víme, že další se pro letošní rok připravují včetně několika poměrně velkých akvizic v České republice,“ zůstává optimistou Wells.


Zajímavé tuzemské transakce

»společnost Molson Coors Brewing Company koupila od CVC Capital Partners skupinu StarBev, v Česku sídlící pivovarskou skupinu, do jejíhož portfolia patří Staropramen a další pivovary » MCI Management a Intel Capital prodaly společnosti MIH Allegro firmu Netretail Holding, která je vlastníkem předního tuzemského internetového obchodu Mall.cz

» AVG Technologies, vývojář antivirového systému vlastněný skupinou akcionářů včetně Enterprise Investors, Intel Capital a TA Associates, uvedl akcie na newyorskou burzu, přičemž polovina nabízených akcií pocházela od původních podílníků

Autor: Zdeněk Pečený

Komentáře

Čtěte také

Ropa je nejlevnější za poslední tři měsíce

Ropa je nejlevnější za poslední tři měsíce aktualizováno

Světové ceny ropy dnes výrazně klesly, americká lehká ropa West Texas Intermediate (WTI) se tak dostala na tříměsíční minimum pod 43 dolarů za barel. Ceny tlačí dolů obavy… více

Mobilní web