Šéf Goldman Sachs si ztrojnásobil plat

24.2.2011 6:58   |  

Šéf investiční banky Goldman Sachs Lloyd Blankfein varoval před zvyšováním základních mezd na Wall Street jen pár měsíců předtím, než si nechal ten svůj více než ztrojnásobit.

Goldman Sachs preferuje vyplácet bonusy na základě výsledků před vyplácením garantovaných částek a vysokých základních platů,“ měl Blankfein říci loni v červnu při slyšení před Vyšetřovací komisí finanční krize. Nahrávka se na veřejnost dostala tento měsíc.

Přitom 28. ledna Goldman Sachs uvedla, že zvýšila základní mzdu, která do té doby činila 600 tisíc dolarů ročně, Blankfeinovi a dalším čtyřem vrcholným manažerům.

„Základní plat je vždy garantován bez ohledu na výsledky, což je důvod, proč preferujeme nízké mzdy a vysoké bonusy,“ řekl Blankfein komisi. „Myslíme, že svět se ubírá špatným směrem. Mít jistotu vysokého výdělku je kontraproduktivní a vede ke snížení výkonu,“ dodal. Goldman Sachs zvýšila základní platy řadovým zaměstnancům a manažerům poté, co tak učinili konkurenti UBS a Citigroup.

Blankfein, který tvrdí, že pobírá stejné odměny již 20 let, si za loňský rok ke svému vyššímu platu přišel i na bonus v podobě akcií společnosti za 12,6 milionu dolarů. Loňské odměny však za rekordním rokem 2007 stále zaostávají. Tehdy Blankfein celkově inkasoval 67,9 milionu dolarů, složených z 26,8 milionu v hotovosti a 41,1 milionu v akciích a akciových opcích.

Od roku 2000 tak Blankfein obdržel 125 milionů odměn v hotovosti, navrch k základnímu platu a odměnám přiděleným v akciích. Před rokem Blankfein uvedl, že vlastní 3,37 milionu kusů akcií Goldman
Sachs, to při včerejší ceně 163 dolarů za kus ohodnocuje jeho podíl na přibližně 549 milionů dolarů. Informace vyplývají z reportů, které banky musejí odevzdávat americkým regulátorům.

Blankfein se v nedávném rozhovoru také postavil proti nařízení britského regulátora FSA, které přikazuje maximální výši bonusu v poměru k základnímu platu.

Autor: Zdeněk Pečený

Komentáře

Čtěte také

Číňané zprovoznili největší teleskop na světě. V průměru má půl kilometru

Číňané zprovoznili největší teleskop na světě. V průměru má půl kilometru Fotogalerie

Čína dnes uvedla do provozu největší teleskop na světě, který bude sloužit k výzkumu vesmíru, včetně pátrání po případných mimozemských civilizacích. Obrovské zařízení s talířovou… více

Mobilní web