Hackeři straší i banky, Citigroup přiznala napadení 360 tisíc účtů

16.6.2011 16:22   |  

Americký bankovní ústav Citigroup uvedl, že se hackeři během květnového útoku na jeho servery dostali zhruba k 360 tisícům účtů držitelů kreditních karet. To je skoro dvakrát víc, než banka původně odhadovala. Citigroup s touto informací přichází v době, kdy jsou americké banky pod zvýšeným tlakem zákonodárců, aby zabezpečení účtů zvýšily. Hackeři se k účtům dostali přes čísla kreditních karet.

Třetí největší banka v USA potvrdila, že hackeři zaútočili 24. května. Klienti byli o útoku informováni 3. června. Nicméně k datům, která jsou nutná ke spáchání podvodu, se podle zástupců banky piráti nedostali.

Hackeři se dostali ke jménům, číslům účtů a kontaktním informacím klientů. Ostatní data zůstala podle Citigroup v bezpečí. Většinu účtů, kde byly prolomeny kódy, banka identifikovala během sedmi dnů. Citigroup má v Severní Americe zhruba 21 milionů klientů, problém se tedy týkal zhruba jednoho procenta z nich.

Poptávka po citlivých údajích roste, zabezpečení institucí je nedostatečné

Případ podle New York Times ilustruje rostoucí poptávku po důvěrných finančních informacích, na které útoky hackerů cílí. Podle amerického deníku se také ukazuje, že ani systémy bank nejsou proti počítačovým útokům dostatečně zabezpečené.

„Klienti Citigroup sice kvůli útoku zřejmě nepřijdou o peníze ze svých účtů, můžou ale zůstat terčem pokusů o vylákání dalších citlivých informací. Postižení zákazníci by si měli dát pozor na phishingové útoky (jejich principem rozesílání e-mailových zpráv, které se tváří jako oficiální žádost banky či jiné podobné instituce a vyzývají adresáta k zadání jeho údajů na odkazovanou stránku) nebo podvodné telefonáty,“ cituje BBC odborníka na počítačovou bezpečnost z firmy Sophos Chestera Wisniewskiho.


Čtěte také: Pentagon: Za počítačový útok proti USA ozbrojená odveta


Sílí výzvy k větší mezinárodní spolupráci v boji proti počítačové kriminalitě

V poslední době rostoucí útoky hackerů na nadnárodní firmy a instituce jako Google, Sony, Citigroup, Lockheed Martin nebo Mezinárodní měnový fond vyvolaly obavy, že vlády i soukromý sektor bitvu s počítačovou kriminalitou prohrávají. Stále více se proto začíná mluvit o tom, že by se otázka zabezpečení proti počítačové kriminalitě měla dostat více prostoru světové agendě.

Nedávno se v tomto směru vyjádřil třeba spoluzakladatel Mezinárodní asociace internetového průmyslu Peter Coroneo. Podle něj by se o zabezpečení elektronického prostoru mělo mluvit třeba v rámci setkání šéfů ekonomik G20.

„Posun věci na úroveň jako G20 by byl dobrý způsob, jak prosadit, aby se zapojily i ekonomiky, které by jinak postupovaly pomaleji,“ uvedl Coroneo.

Připomněl, že hackeři zpravidla používají k útokům na zajištěné databáze sítě „zotročených“ osobních počítačů. Tyto nechráněné stroje jsou přitom po domácnostech kdekoli na světě. Efektivní boj proti hackerům tak podle Coronea umožní jedině účinná spolupráce mezi státním a soukromým sektorem.

Autor: vrb, čtk

Komentáře

Čtěte také

Profil Věry Čáslavské: Deset let na vrcholu

Profil Věry Čáslavské: Deset let na vrcholu

Patřila k nejobdivovanějším osobnostem planety, pro bývalé Československo získala jedenáct olympijských medailí. Komunistický režim ji prohlásil za nepřítele lidu, byla bez práce… více

Mobilní web