Hedgeové fondy čeká větší regulace

18.5.2010 14:02   |  

Hedgeové fondy, které podle některých odborníků svým dílem přispěly k rozpoutání finanční krize, budou svázány vyššími regulacemi. Shodli se na tom ministři financí Evropské unie. Konečný kompromis musí EU ale dojednat ještě s Evropským parlamentem.

„Můžeme v podstatě říci, že jsem se dohodli na obecném přístupu,“ uvedl dnes španělská ministryně financí Elena Salgado.

Hedgeové fondy by nově měly předávat regulačním úřadům například informace o svém hospodaření, mimo jiné o tom, jak velkou část majetku tvoří cizí zdroje. Fondy ze zemí mimo EU by rovněž měly žádat o povolení k činnosti v jednotlivých členských státech unie. Tento bod je však zdrojem největších rozporů.

Podle návrhu, který dnes schválili ministři financí, by například americké hedgeové fondy měly žádat o povolení v každé ze 27 zemí EU. Hospodářský výbor Evropského parlamentu ovšem počítá s tím, že by mělo stačit jen povolení v jedné zemi, které by bylo následně platné pro celou evropskou sedmadvacítku.

Postoj parlamentního výboru je totožný s postojem Velké Británie, kde působí 80 procent evropských hedgeových fondů, a rovněž s názorem Česka. Obě země však nemají dostatek hlasů, aby návrh mohly zablokovat, protože se o něm hlasuje kvalifikovanou většinou. Je tak dobře možné, že vyjednávání mezi europoslanci a státy se zkomplikují.

Autor: prh

Komentáře

Čtěte také

Další měsíční rekord. Kartel OPEC dál chrlí na trhy ropu bez limitů

Další měsíční rekord. Kartel OPEC dál chrlí na trhy ropu bez limitů

Těžba ropy v rámci Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) v srpnu stoupla o 40 tisíc barelů denně a dostala se na rekordních 33,50 milionu barelů denně. Přispěl k tomu nárůst… více

Mobilní web