Hedgeový fond SAC Capital Advisors přiznal podvod, zaplatí 1,2 miliardy dolarů

Americký hedgeový fond SAC Capital Advisors se před soudem doznal k podvodu v rámci dohody o urovnání žalob ze zneužívání neveřejných informací. Fond na základě dohody zaplatí pokutu ve výši 1,2 miliardy dolarů.

ilustrační foto
9.11.2013 13:01   |  

Trestní případ hedgeového fondu známého finančníka Stevena Cohena vede soudkyně Laura Taylorová Swainová. Zda doznání fondu přijme, o tom chce rozhodnout až později. Verdikt by měl padnout 14. března.

Při soudním jednání na Manhattanu se firma přiznala k trestným činům podvodu ve všech pěti bodech, v nichž ji úřady obvinily. Doznání před soudem bylo podle agentury Reuters klíčovým krokem k ratifikaci zmíněné dohody.

Americké úřady v červenci po mnohaletém vyšetřování obvinily fond SAC z rozsáhlého zneužívání neveřejných informací při obchodování na burze. Firma díky tomu podle žaloby vydělala stovky milionů dolarů. Fond přitom dosud vinu popíral. Miliardář Cohen osobně obviněn nebyl.

Fond podle obžaloby v letech 1999 až 2010 získával systematicky neveřejné informace o podnicích obchodovaných na burzách, s jejichž pomocí pak obchodoval. SAC spravuje aktiva v hodnotě kolem 15 miliard dolarů (zhruba 286 miliard korun).

Hedgeové fondy obchodují s obrovskými částkami. Drobným investorům jsou kvůli vyššímu riziku a dalším překážkám prakticky nepřístupné.


Čtěte také:

Hedgeové fondy přilákaly nejvíce kapitálu za posledních pět let

Na pádu Lehman Brothers vydělaly hedgeové fondy miliardy

Autor: pav, čtk

Komentáře

Čtěte také

Další měsíční rekord. Kartel OPEC dál chrlí na trhy ropu bez limitů

Další měsíční rekord. Kartel OPEC dál chrlí na trhy ropu bez limitů

Těžba ropy v rámci Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) v srpnu stoupla o 40 tisíc barelů denně a dostala se na rekordních 33,50 milionu barelů denně. Přispěl k tomu nárůst… více

Mobilní web