Hledá se nástupce Skrzypeka v čele centrální banky

16.4.2010 8:39   |  

Po tragické smrti guvernéra Polské národní banky (NBP) Sławomira Skrzypeka při katastrofě prezidentského letadla u Smolenska začala živá debata o tom, kdo by se měl stát jeho nástupcem. „Vím, jaký by měl být ideální guvernér,“ vyhlašuje Dariusz Rosati, který v letech 1998–2004 zasedal v Radě pro měnovou politiku, tedy v grémiu zodpovědném za základní úrokovou sazbu.

Měl by to být makroekonom, specialista na finančnictví se zkušenostmi s centrálním bankovnictvím, řekl Rosati ekonomickým novinám Parkiet. Podle něj by správný kandidát též měl vědět, jak dosáhnout kompromisu ve sporných otázkách. Ideální by bylo, kdyby měl i zkušenost z politického života, vysvětluje Rosati, který byl polským ministrem zahraničí, a uzavírá: „Nevím, zda takový kandidát existuje.“ Mezi možnými následníky Skrzypeka však uvedl i sebe.

Stanisław Nieckarz, ministr financí z dob Polské lidové republiky, který byl v posledních šesti letech též členem Rady pro měnovou politiku, vidí vhodného kandidáta. Podle jeho mínění splňuje předpoklady pro výkon této funkce bývalý premiér Jan Krzysztof Bielecki. „Má vědomosti a spoustu zkušeností. Je pravým odborníkem, ať už jde o hospodářství, nebo o finance či bankovnictví. Výborně se vyzná v komerčním bankovnictví a ve všech na komerčním bankovnictví používaných nástrojích, což je pro tento post velice důležité,“ řekl Nieckarz. Bielecki byl naposledy výkonným ředitelem polské dcery UniCreditu, firmy Pekao. Nyní vede tým ekonomických poradců premiéra Donalda Tuska.

Někdejší ministryně financí Halina Wasilewska-Trenknerová, která před nedávnem Radu pro měnovou politiku opustila, vidí na post guvernéra centrální banky více vhodných kandidátů. Podle ní by na to místo mohl být dosazen kdokoli z bývalých či současných členů Rady pro měnovou politiku.

Z nynějších členů Rady jsou nejčastěji uváděna jména dvou ekonomů, Dariusze Filara a Andrzeje Sławińského, kteří rovněž zasedali i v předchozí radě. Hovoří se i o dalších jménech: bývalém číslu dvě polské centrální banky Jerzym Pruskim, někdejším ministru financí Andrzeji Raczkiovi či o bývalém vicepremiérovi Jerzym Hausnerovi.

V neposlední řadě se stále spekuluje o tom, že by se do čela NBP mohl vrátit i Skrzypekův předchůdce Leszek Balcerowicz.

Zatím se zdá, že nového šéfa centrální banky navrhne až budoucí prezident. K jeho nástupu do úřadu bude však potřeba ještě souhlasu dolní komory parlamentu.

Varšava
Autor je spolupracovníkem redakce

Autor: Aureliusz M. Pędziwol

Komentáře

Čtěte také

Evropské banky se musí slučovat, aby vydělaly, míní šéf Deutsche Bank

Evropské banky se musí slučovat, aby vydělaly, míní šéf Deutsche Bank

Evropské banky by se měly více slučovat, mohlo by to podpořit ziskovost v evropském bankovním sektoru. Prohlásil to generální ředitel německého bankovního domu Deutsche Bank John… více

Mobilní web