Hodnota bankovek a mincí v oběhu poprvé překonala půl bilionu korun

Celková hodnota bankovek a mincí v oběhu překonala ke konci minulého týdne poprvé hranici 500 miliard korun, jejich počet zároveň překonal dvě miliardy kusů. Informovala o tom Česká národní banka. Nejvíce je v oběhu dlouhodobě tisícikorun a korunových mincí. Ke konci loňského roku bylo v oběhu téměř 1,97 miliardy bankovek a mincí za téměř 468 miliard korun.

Ilustrační foto
16.11.2015 11:29   |  

„I přesto, že dochází k rozvoji bezhotovostního placení a zavádění nových způsobů bezhotovostních plateb, růst hodnoty peněz v oběhu nebyl zatím nijak zásadně ovlivněn. Roční výroba peněz neklesá, naopak stoupá v důsledku ekonomického oživení a větší potřeby peněz,“ uvedla ČNB.

Podle ČNB lze u bankovek a mincí v oběhu pozorovat růst dlouhodobě. V letech 1997 a 1998 ale počet stagnoval kvůli měnovým turbulencím.

Například v polovině roku 2000 se na růstu hodnoty oběživa projevil pád Investiční a poštovní banky. A na konci roku 2008 bylo možné pozorovat extrémní výběry hotovosti, poté následovala dvouletá stagnace, uvedla ČNB.

Zajímavosti k oběživu bankovek a mincí
- Od prvního dne, kdy začala platit česká měna (8. února 1993), vzrostlo oběživo z původních 28,1 miliardy o 473,1 miliard korun.
- Pokud by všechny bankovky evidované v oběhu byly položeny podélně jedna za druhou, vznikl by pás o délce 63 tisíc km. Bankovky a mince položené vedle sebe by vytvořily pás o délce přes 100 tisíc km.
- Součet hmotnosti všech mincí, které jsou aktuálně v oběhu, je přes 8500 tun. Tímto materiálem by se naplnilo 425 vagónů po 20 tunách.
- Oběživo dosáhlo poprvé úrovně 100 miliard korun v květnu 1995, 200 miliard v červnu 2000, 300 miliard v květnu 2006 a 400 miliard korun v září 2011. Zdroj: ČNB

Čtěte také:

ČNB: Počet padělků bankovek a mincí za tři čtvrtletí stoupl

Poptávka po bankovkách roste, kvůli obavám z finanční nejistoty

Bezhotovostní platby v Británii předčily mince a bankovky

Autor: čtk

Komentáře

Čtěte také

Babiš start EET neodloží, systém se spustí ještě před Vánoci

Babiš start EET neodloží, systém se spustí ještě před Vánoci

Ministr financí Andrej Babiš (ANO) rozhodl, že neodloží o měsíc spuštění elektronické evidence tržeb (EET). Návrh Hospodářské komory původně zvažoval. Od 1. prosince se tak do… více

Mobilní web