Hollande a Merkelová: Je jen na Řecku zda zůstane v eurozóně

Francie a Německo daly osud eura Řecka do jeho vlastních rukou. Kancléřka Angela Merkelová a prezident François Hollande společně zdůraznili, že Řecko musí plnit závazky reforem, jinak nemůže očekávat zmírnění v otázce termínů plnění rozpočtových cílů.

 Angela Merkelová, François Hollande
23.8.2012 21:31   |  

„Chceme aby bylo Řecko v eurozóně. Je to přání, které máme od počátku této krize. Je na Řecích, aby se snažili dělat všechno, co je nezbytné k dosažení tohoto cíle,“ řekl Hollande s Merkelovou po boku.


Více čtěte: Samaras: Odchod Řecka z eurozóny může vyvolat dominový efekt


Merkelová zdůraznila klíčový význam reforem v Řecku. „Budeme povzbuzovat Řecko k pokračování na cestě reforen,“ řekla kancléřka ještě před pracovní večeří s Hollandem. Dodala, že další rozhodnutí ohledně Řecka budou záviset na obsahu zprávy, kterou v září předloží „trojka“ zástupců Evropské komise, Evropské centrální banky a Mezinárodního měnového fondu.


Přečtěte si komentář Miroslava Zámečníka: Řecko: Kiss and pay. I promise


Nejvyšší činitelé dvou největších zemí eurozóny se sešli k večernímu rozhovoru, na němž by se měli sjednotit na vzkazu, který vyšlou řeckému premiérovi Antonisu Samarasovi.Hovořili také o návrhu na centralizaci bankovního dohledu v Evropě a o občanské válce v Sýrii.

Oba státníci se podle agentury Reuters snaží napodobit alianci zvanou „Merkozy“, v níž Merkelová sejdnávala jednotný postoj s bývalým francouzským prezidentem Nicolasem Sarkozym. Jednotu Berlína a Paříže narušil letos zvolený Hollande, který nastoupil s heslem ukončit úspory a obnovit vládní podporu ekonomickému růstu, což Německo odmítá.

Autor: čtk, nos

Komentáře

Čtěte také

Babiš start EET neodloží, systém se spustí ještě před Vánoci

Babiš start EET neodloží, systém se spustí ještě před Vánoci

Ministr financí Andrej Babiš (ANO) rozhodl, že neodloží o měsíc spuštění elektronické evidence tržeb (EET). Návrh Hospodářské komory původně zvažoval. Od 1. prosince se tak do… více

Mobilní web