Home Credit dostal pokutu za sporné ceny půjček na ojetiny

Česká obchodní inspekce (ČOI) udělila splátkové společnosti Home Credit pokutu 3,5 milionu korun za údajné chyby ve výpočtu ceny úvěrů na ojetá auta. Sankce je nepravomocná, firma proti ní podala odpor. Za chyby ve výpočtu roční procentní sazby nákladů (RPSN), která udává celkové náklady na půjčku, obchodní inspekce už loni na jaře pokutovala firmu Essox.

 Autobazar - ilustrační foto
9.1.2015 8:18   |  

„ČOI nám po plošné kontrole uložila pokutu ve výši 3,5 milionu korun za údajné chyby ve výpočtu RPSN u úvěrů na ojeté automobily. Proti pokutě jsme podali odpor. Tím se pokuta a rozhodnutí fakticky ruší a začíná správní řízení,“ sdělila listu Dnes mluvčí Home Creditu Zuzana Bienvenu.

Firma podle ní trvá na správnosti svého výkladu zákona o spotřebitelském úvěru. Ze stejného důvodu jako Home Credit prověřuje ČOI také další splátkovou firmu GE Money Auto.

Sporné výpočty

Firmě Essox, společnému podniku Komerční banky a mateřské Société Générale, ČOI kvůli špatnému výpočtu RPSN uložila loni v dubnu pokutu dva miliony korun. Essox se údajně kvůli pochybení svých pracovníků nestihl odvolat a sankci musel zaplatit.

Tři splátkové firmy podle deníku počítaly RPSN sporným způsobem u zhruba 50 tisíc úvěrových smluv. Spotřebitelé by tak mohli dostat odškodnění až šest miliard korun. Pokud věřitel chybně stanoví RPSN, musí totiž podle zákona vrátit všechny poplatky a půjčku přeúročit diskontní sazbou České národní banky, což by úroky snížilo z desítek tisíc korun na stokoruny.

Nejednoznačný zákon

Úvěrové firmy se hájí mimo jiné tím, že svůj výpočet RPSN používaly od roku 2011, ale ČOI jim ho vytkla až o dva roky později.

Home Credit tvrdí, že zákon o spotřebitelském úvěru je nejednoznačný. Společnost opakovaně uvedla, že o definitivním výkladu zákona, jak správně počítat RPSN, bude muset rozhodnout soud. GE Money Auto začala svým klientům, kteří si na ni stěžovali u finančního arbitra, nabízet smír. Chce jim dát nižší odškodnění, než vypočítal arbitr, ale obě strany se tak vyhnou soudnímu sporu.


Čtěte také:

Autobazary AAA Auto dostaly pokutu půl milionu za reklamu na půjčky

Banky špatně počítaly RPSN. Iniciativa Jdeto.de už chystá formuláře

Home Credit vymění vrcholné manažery v Rusku a Číně, ve firmě zůstanou

Autor: čtk

Komentáře

Čtěte také

Martin Čaban: Babišův křik a Dbalého psychedelie nestačí. Kabátkovi se daří

Martin Čaban: Babišův křik a Dbalého psychedelie nestačí. Kabátkovi se daří

Předseda ANO a vicepremiér Andrej Babiš se velmi rozčiluje nad tím, že správní rada Všeobecné zdravotní pojišťovny potvrdila ve funkci ředitele Zdeňka Kabátka. Vášnivě se rozepsal… více

Mobilní web