Home Credit sází na malá ruská města

12.10.2010 10:30   |  

Ani ekonomicky rozvrácená Ukrajina, ale ani poměrně nasycená Moskva. Firma Home Credit, která působí v Rusku jako banka HCFB (Home Credit & Finance Bank), se v příštích letech hodlá na východě vrhnout na menší ruská města a využít dosavadních zkušeností z dobývání ruských regionů.

„Hlavní konkurenční boj mezi bankami se bude v příštích letech odehrávat ve městech s počtem obyvatel mezi třiceti a padesáti tisíci,“ řekl generální ředitel HCFB Ivan Svítek.

Home Credit ze skupiny PPF Petra Kellnera se v Rusku profiluje jako retailová banka se záběrem až do nejvzdálenějších regionů, která nabízí služby pro co nejširší okruh obyvatel – včetně půjček na mobilní telefony, vybavení kuchyní či osobní počítače. Nyní HCFB opětovně zkouší prorazit i produkty, jež musela kvůli hospodářské krizi stáhnout. V „ropném“ Tatarstánu, kde zatím ze všech ruských regionů poskytla nejvíce úvěrů za 14,5 miliardy rublů (8,5 miliardy korun), před několika dny HCFB obnovila úvěry na nákup automobilů.

„Od roku 2003, kdy začala regionální expanze původně moskevské banky, se aktivity HCFB rozšířily od 80 ruských administrativních regionů, od Kaliningradské enklávy na západě do ostrova Sachalin na Dálném východě, od arktického Jakutska do horských oblastí Kavkazu,“ upřesnil mluvčí PPF Alexej Bechtin. HCFB je přítomna v 1200 ruských městech na 36 tisících prodejních míst včetně minipoboček. Celkový počet klientů přesáhl 18 milionů, což je prakticky čtvrtina ekonomicky aktivního obyvatelstva Ruska.

S rozvojem v ruských regionech ostře kontrastuje vývoj na Ukrajině. Bechtin potvrdil, že činnost tamního Home Creditu se nyní omezuje na vklady, úvěry se neposkytují. „Důvodem je celková ekonomická nestabilita,“ řekl mluvčí PPF. Některá ukrajinská média již spekulovala o tom, že Home Credit podobně jako další poskytovatelé finančních služeb ze země úplně odejdou.

Rusko je pro Home Credit, stejně jako pro skupinu PPF, největším trhem. Československý Home Credit je v rámci skupiny až na druhém místě. Ruská HCFB má aktiva ve výši 2,2 miliardy eur. V minulosti čelila pochybám, zda se dokáže vypořádat s nesplácenými spotřebitelskými úvěry. Platební morálka v Rusku se ale zlepšila a HCFB také zdokonalila systém vymáhání pohledávek.

Home Credit a ruské regiony

» nejvíce klientů žije v Baškortostánu (dříve Baškirie) – více než 1,1 milionu
» nejvíce retailových vkladů za poslední dva roky si uložili obyvatelé Petrohradu – za 1,4 miliardy rublů
» nejvíce prodejních míst je v Tatarstánu – zhruba tisíc. Tam byl také poskytnut nejvyšší objem úvěrů – za 14,5 miliardy rublů

Autor: Jan Žižka

Komentáře

Čtěte také

Počet mladých bez práce opět roste, blíží se rekordu z pokrizových let

Počet mladých bez práce opět roste, blíží se rekordu z pokrizových let

Nezaměstnanost mladých lidí začala po zlepšení v minulých třech letech ve světě opět stoupat. Počet nezaměstnaných mezi 15 až 24 lety by letos navíc mohl globálně vzrůst o půl… více

Mobilní web