Home Credit si půjčil na splácení dluhů

29.9.2010 7:28   |  

Nizozemská firma Home Credit ze skupiny PPF, která vlastní stejnojmennou tuzemskou splátkovou společnost, vydala minulý týden nové korunové dluhopisy v objemu téměř tří miliard korun. Budou se obchodovat i na dluhopisovém trhu pražské burzy.

Mluvčí PPF Alexej Bechtin uvedl, že výnos emise není určen pro konkrétní účel. „V tomto případě byla většina příjmu z emise použita k odkupu dříve vydaných dluhopisů s vyšší úrokovou sazbou,“ uvedl.

Celkem Home Credit eviduje k letošnímu pololetí vydané dluhopisy v objemu jedné miliardy eur (zhruba 25 miliard korun), kromě Česka letos emitoval bondy i v Rusku.

Korunové dluhopisy firma prodala institucionálním investorům, manažerem emise je PPF banka. Majitelům by dluhopisy se splatností pět let měly vynést celkem třicet procent.

Nizozemský Home Credit má vedle české splátkové společnosti dcery v Rusku, na Slovensku, v Kazachstánu a na Ukrajině. Český Home Credit vyplatil nizozemské matce letos v květnu na dividendách 890 milionů korun.

Skupina letos v pololetí spravovala majetek za tři miliardy eur, podle zprávy vedení objem portfolia spotřebitelských úvěrů začal opět růst po loňském dramatickém poklesu – celkem o 150 milionů eur na 1,8 miliardy. Skupina během krize musela zpřísnit kritéria po poskytování úvěrů, podle pololetní zprávy náklady na riziko už klesly.

Letos v pololetí dosáhl nizozemský Home Credit historicky nejvyššího čistého zisku, když vydělal 126 milionů eur (loni ve stejnou dobu to bylo 20 milionů eur).

Může za to hlavně zlepšení byznysu v Rusku, kde skupina provozuje banku. Čistý zisk ruských aktivit vzrostl od konce loňského roku šestinásobně. Ztrátovým segmentem skupiny zůstává ukrajinská pobočka. Home Credit z ukrajinského byznysu už odepsal přes sedmdesát milionů eur. I v Rusku ale Home Credit během krize narazil na problémy – musel například přestat poskytovat hypotéky a úvěry na auta. Objem poskytnutých úvěrů mezi roky 2008 a 2009 klesl na polovinu, míra nesplácených úvěrů loni dosáhla 13 procent. Od loňska se ruská banka soustředí na lákání depozit.

Home Credit vydával korunové dluhopisy už dvakrát, naposled v objemu čtyři miliardy korun. Splatnost této loňské emise je za dva roky, úrok 9,5 procenta. Home Credit uvádí, že část těchto dluhopisů letos skoupil.

„Společnosti skupiny PPF vydávají dluhopisy v závislosti na specifických potřebách refinancování na jednotlivých trzích, a to v různých objemech a formátech,“ dodal Bechtin.

Autor: Tereza Zavadilová

Komentáře

Čtěte také

Pokud Praha zakáže vjezd kamionů, uděláme to samé, hrozí Starostové

Pokud Praha zakáže vjezd kamionů, uděláme to samé, hrozí Starostové

Starostové a nezávislí (STAN) nesouhlasí se zákazem vjezdu kamionů delších 12 metrů na území Prahy. Pokud začne platit, některé obce jsou prý připraveny rovněž zakázat vjezd… více

Mobilní web