Home Creditu klesl čistý zisk o 36 procent. Srazilo ho Rusko

Skupině Home Credit loni klesl meziročně čistý zisk o 36 procent na 324 milionů eur, což je necelých devět miliard korun. Za propadem stojí zpomalení trhu v Rusku, skupina naopak rostla v Asii.

 Home Credit
11.3.2014 10:05   |  

V Rusku růst přibrzdily ekonomické tlaky a reforma trhu spotřebitelského financování. Ziskovost skupiny naopak podpořilo rozšíření působnosti Home Creditu v Číně, expanze regionálních poboček v Kazachstánu, solidní výkony na Slovensku a částečně i v Bělorusku. Díky expanzi na asijských trzích se podíl Ruska na celkových výsledcích skupiny dlouhodobě snižuje.

Provozní výnosy se meziročně zvýšily o 43 procent na 2,5 miliardy eur, přes 68 miliard korun. Čisté úvěrové portfolio vzrostlo o desetinu na 7,2 miliardy eur, zhruba 197 miliard korun, a hodnota klientských depozit vzrostla o osm procent na 5,1 miliardy eur, přibližně 139 miliard korun.

Počet distribučních míst se zvýšil o 27 procent na téměř 140 tisíc. Celková aktiva se držela na stabilní úrovni a činila 9,3 miliardy eur, asi 254 miliard korun. V Rusku narostlo čisté úvěrové portfolio o pětinu na 286 miliard rublů, přibližně 155 miliard korun, objem depozit se zvýšil o 31 procent na 215 miliard rublů.

Ruský Home Credit spadl dolů o šest miliard korun

V důsledku snížení kvality aktiv na ruském trhu, které postihlo celý finanční sektor, klesl čistý konsolidovaný zisk ruského Home Creditu o 42 procent na 11 miliard rublů, šest miliard korun.

„Loni vzrostl podíl asijských aktivit na zisku celé skupiny. Významně jsme posílili přítomnost v Číně, kde poskytujeme úvěry již ve 14 provinciích. V Kazachstánu jsme otevřeli řadu nových poboček, které nám umožnily zvýšit objem klientských depozit. Také jsme úspěšně nastartovali zcela nový byznys v Indonésii a na Filipínách,“ komentoval výsledky generální ředitel skupiny Home Credit Jiří Šmejc.


Čtěte také:

Kellnerovu Home Creditu klesl čistý zisk o 14 procent

Home Credit začíná půjčovat drobné částky přes terminály Sazky

Home Credit má za půl roku 6,1 miliardy, o třetinu více


Autor: čtk

Komentáře

Čtěte také

Další rána ruskému rozpočtu? Kremlu začíná vadit příliš silný rubl

Další rána ruskému rozpočtu? Kremlu začíná vadit příliš silný rubl

Ruská měna od začátku roku posílila vůči dolaru o 15 procent a Moskvě kvůli tomu přibývají starosti. Podle ekonomického poradce prezidenta Vladimira Putina tento vývoj může snížit… více

Mobilní web