Hromadné financování láká čím dál známější umělecká jména

Úspěch některých předchozích uměleckých projektů získat peníze od veřejnosti prostřednictvím takzvaného crowdfundingu láká další známá jména. Částku 350 tisíc korun přes Hithit.cz tak nyní chtějí shromáždit tvůrci filmového portrétu loni předčasně zesnulé legendy undergroundové scény, pianisty, zpěváka, skladatele, textaře a lídra skupiny Psí vojáci Filipa Topola. Podle hrubých odhadů se tak může v systému otáčet celkem již několik milionů korun za rok.

Filip Topol, Psí vojáci
19.6.2014 7:24   |  

„Peníze chceme použít k uhrazení části nákladů na natáčení a postprodukce filmu,“ uvedli režisér celovečerního snímku Václav Kučera a producent a letitý manažer Psích vojáků Romek Hanzlík. Základní částkou již přispěl Státní fond kinematografie.
Crowdfunding, označovaný zatím česky jako systém hromadného financování, spočívá v tom, že na speciálních webových stránkách tvůrci zveřejní svůj projekt s požadovanou částkou.

Pak mají 40 či 50 dní na to, aby projektem veřejnost přesvědčili a částku vybrali. Pokud uspějí, projekt musí vzniknout. Pokud částku nevyberou, vše se vrátí donátorům. Motivací pro veřejnost poslat peníze bývají slevy, dárky či výhody, které autor projektu poskytne.

Systém v Česku funguje zhruba dva roky. Zabývají se jím servery jako Hithit, Startovač, Nakopni mě či Kreativci sobě. Zpočátku fungoval zejména pro začínající a neznámé umělce či podnikatele, v posledním roce ale láká čím dál známější jména. Peníze na své album tak vybral písničkáři Xavier Baumaxa či Monika Načeva nebo pořadatelé festivalu United Islands.

Zatím nejvyšší částku vybrali organizátoři letošního festivalu United Islands, a to 1,6 milionu korun. Peníze použili na vybudování další hlavní scény festivalu, a to v Kinského zahradě.


Čtěte také:

Češi mohou investovat do světových nemovitostí. Díky crowdfundingu

Crowdfunding umožní Mňáze & Žďorp natočit album a film v Číně

V českém crowdfundingovém byznyse se točí již miliony korun

Autor: Dušan Kütner

Komentáře

Čtěte také

Martin Čaban: Babišův křik a Dbalého psychedelie nestačí. Kabátkovi se daří

Martin Čaban: Babišův křik a Dbalého psychedelie nestačí. Kabátkovi se daří

Předseda ANO a vicepremiér Andrej Babiš se velmi rozčiluje nad tím, že správní rada Všeobecné zdravotní pojišťovny potvrdila ve funkci ředitele Zdeňka Kabátka. Vášnivě se rozepsal… více

Mobilní web