HSBC se kvůli bankovní dani možná odstěhuje z Británie

6.3.2011 22:56   |  

Největší evropská banka HSBC zvažuje možnost, že by přesunula sídlo z Londýna do Hongkongu. V Británii jí vadí jednak vysoké daně, jednak byrokratický přístup úřadů. Napsal to dnes britský list Sunday Telegraph, který se odvolává na nejmenované investory. Podle nich je odchod HSBC více než pravděpodobný, sama banka tvrdí, že jde pouze o spekulace.

HSBC podle zmíněných investorů každé tři roky podrobně zkoumá, zda její daňový domicil stále odpovídá jejím představám a zda by jej nemohla změnit. Zdroje, které Sunday Telegraph cituje, prý zaznamenaly, že banka v tomto ohledu změnila tón.

„Vzhledem k případným změnám regulace a s ohledem na další výdaje, jako jsou například bankovní daně, se nás akcionáři a investoři stále častěji ptají, jaké další výdaje budeme v Británii mít,“ uvedli dnes ve společném stanovisku předseda správní rady HSBC Douglas Flint a výkonný ředitel Stuart Gulliver.

Oba šéfové ale trvají na tom, že informace uveřejněné v listu jsou ryze spekulativního rázu a zacházejí příliš daleko. Prioritou HSBC je prý stále ještě zůstat pokud možno v Británii.

Británie nyní zavádí bankovní daň, jejíž výše se odvíjí od výše majetku, kterým banky disponují. Pokud HSBC v Británii zůstane, bude muset na této nové dani podle své bilance ročně zaplatit kolem 600 milionů dolarů (kolem 10,5 miliardy korun).

Politická rétorika směrem k bankám je v Británii čím dál agresivnější, což plyne hlavně z nedávných prohřešků finančních institucí. Řada vlád musela banky v době krize zachraňovat, na což použily peníze daňových poplatníků. Při zveřejnění výše platů, které si vyplácejí manažeři bank, tak nyní britská veřejnost skřípe zuby.

Guvernér britské centrální banky Mervyn King se v jednom víkendovém rozhovoru opřel do britských bank a naznačil, že bankovní sektor potřebuje okamžitě reformovat, protože existuje riziko další krize. Britská bankovní asociace ale okamžitě reagovala vydáním stanoviska, že banky se dostatečně reformovaly a jsou bezpečnější.

Autor: čtk

Komentáře

Čtěte také

Obchodní dohoda TTIP asi nebude, jednání podle Gabriela zkrachovala

Obchodní dohoda TTIP asi nebude, jednání podle Gabriela zkrachovala aktualizováno

Jednání o volném obchodu mezi Evropskou unií a Spojenými státy v podstatě zkrachovala. Televizi ZDF to řekl německý vicekancléř a ministr hospodářství Sigmar Gabriel. Plánovaná… více

Mobilní web