HSBC zprostředkovala Alpine Pro obchod v čínské měně

15.3.2011 6:15   |  

Český výrobce outdoorového oblečení Alpine Pro zrealizoval první obchod v čínské měně renminbi (RMB). Transakci zprostředkovala česká pobočka banky HSBC a jde o jednu z prvních transakcí v této měně v Česku vůbec a první, kterou HSBC v tuzemsku provedla. O jaký obchod přesně šlo ani jeho hodnotu společnosti nesdělily.

Podle zúčastněných stran jde potvrzení rostoucího významu renminbi pro světový obchod. „Existuje předpoklad, že během pěti let bude zhruba asi 30 procent čínského zahraničního obchodu probíhat v RMB. Čínská měna se tak může stát jednou ze tří nejpoužívanějších měn světového obchodu,“ uvedl ředitel oddělení Treasury české pobočky HSBC Filip Koutný.

Transakce navazuje na rozšíření pilotního programu čínské vlády z června 2010, jehož cílem je posun k volně směnitelnému systému čínské měny. „V současné době systém plateb za zboží vyžaduje konverzi RMB na americké dolary nebo do jiné volně směnitelné měny v rámci vypořádání obchodu. Usnadnění konvertibility měny by mělo mít dopad především na podporu obchodu se sousedními zeměmi,“ dodal mluvčí HSBC Petr Plocek.

Autor: jih

Komentáře

Čtěte také

Nákupy tureckých dluhopisů jsou spekulace, tvrdí agentura Moody's

Nákupy tureckých dluhopisů jsou spekulace, tvrdí agentura Moody's

Mezinárodní ratingová agentura Moody's Investors Service snížila hodnocení úvěrové spolehlivosti Turecka z investičního do spekulativního pásma. Tento krok může Turecku zvýšit… více

Mobilní web