Hušák a E-Invest čelí trestnímu oznámení

14.2.2011 18:26   |  

aktualizováno Insolvenční rejstřík dnes zveřejnil informaci o podání trestního oznámení na předsedu představenstva Sazky Aleše Hušáka pro podezření z porušování povinnosti při správě cizího majetku a úvěrového podvodu. Další trestní oznámení eviduje na potencionálního investora Sazky Martina Ulčáka ze společnosti E-Invest.

Ve zveřejněné informaci stojí, že trestní oznámení eviduje Centrální registr dlužníků České republiky. „V České republice může podat trestní oznámení kdokoliv na kohokoliv,“ reagoval mluvčí Sazky Jan Tuna. Zároveň zpochybnil Centrální registr dlužníků ČR.

„Centrální registr dlužníků není žádná oficiální autorita, jak by se mohlo z názvu na první pohled zdát, ale projekt jistého pana Jehličky. Stačí si pročíst otevřené zdroje z poslední doby, aby každý zjistil, o jaký byznys jde. Za peníze si v něm můžete koupit certifikát o své bezdlužnosti, když ale přijdete do banky, zjistíte, že má nulovou váhu. Navíc je na stránkách registru seznam lidí, z nichž většina nikomu nic nedluží,“ uvedl Tuna.

Městský soud v Praze dostal návrh na zahájení insolvenčního řízení se Sazkou od firem podnikatele Radovana Vítka 17. ledna. Vítek skoupil pohledávky za Sazkou v hodnotě 1,5 miliardy korun a vlastní také zhruba čtvrtinu jejích dluhopisů.

Sazka minulé pondělí oznámila, že přijme pomoc od společností Penta a E-Invest. Firmy kvůli tomu uzavřely smlouvu o strategickém partnerství a poskytnou Sazce tolik peněz, kolik bude třeba k odvrácení insolvence. Sportovní svazy, které Sazku vlastní, dostanou podle dohody od Penty s E-Investem půjčku, investoři na oplátku získají podíl na zisku Sazky.

Svazy mají za půjčku ručit akciemi Sazky. Pokud by ovšem výnosy v období 15 let nestačily na splácení úvěru, podíly svazů v Sazce získá Penta s E-Investem. Dohoda o vstupu by měla platit právě 15 let a investoři v ní garantovali pro sportovní svazy roční příspěvek 200 milionů Kč.

Centrální registr dlužníků České republiky je soukromou společností, jež podle serveru iHNed.cz vyvolala spoustu reakcí a varování významných finančních společností. Služba s názvem Centrální registr dlužníků České republiky totiž podle něho nemá nic společného se „skutečnými“ registry BRKI, NRKI a Solus, které využívají a uznávají tuzemské banky či splátkové a leasingové společnosti. S provozovatelem CERD nespolupracuje ani jeden z téměř padesáti větších poskytovatelů úvěrů včetně bank, napsal server.

Sazka vznikla v roce 1956, akciovou společností je od roku 1993. Akcionáři jsou občanská sdružení působící v tělovýchově a sportu, většinový podíl má ČSTV.

Autor: čtk

Komentáře

Čtěte také

Vědci našli planetu jako Země v obyvatelné zóně Proximy Centauri

Vědci našli planetu jako Země v obyvatelné zóně Proximy Centauri

Astronomové doslova "za humny" Sluneční soustavy objevili planetu přibližně o hmotnosti Země, která obíhá kolem své hvězdy Proxima Centauri v takzvané obyvatelné zóně, a na které… více

Mobilní web