Hušák požádal o zastavení loterijní činnosti Sazky

25.5.2011 23:08   |  

aktualizováno Generální ředitel loterijní společnosti Sazka Aleš Hušák dnes požádal insolvenčního správce Josefa Cupku o okamžitý souhlas se zastavením veškeré loterijní činnosti do doby, než se firmě podaří získat peníze na další činnost. Hušák to uvedl dnes v otevřeném dopise.

„Doplacením velké výhry a některých dalších splatných výher se Sazka, ocitla v situaci, kdy nemá žádné peníze. Sazka je v tuto chvíli zcela bez disponibilních zdrojů, její činnost je ochromena a nebude moci nadále čestně provozovat loterie a jiné hry,“ sdělil Hušák. Pokud insolvenční správce jeho žádosti nevyhoví, přebírá podle Hušáka za stav veškerou zodpovědnost.

Zastavení veškeré loterijní činnosti však podle Cupky není však na pořadu dne, a obzvlášť před schůzí věřitelů, uvedla večer Česká televize. Cupka také prohlásil, že Hušák není Sazka, že je jen její zaměstnanec. „Sazka je v úpadku a nesmí ze zákona dělat takto závažné kroky,“ zdůraznil však pro server Aktuálně.cz Cupka.

Hušák: Kellner a Komárek zneužili insolvenční zákon

„Sazka nemá peníze, má ale řešení a záleží opět jen na insolvenčním správci, zda ho schválí. Pokud ano, od čtvrtka je Sazka opět schopna plně provozovat svou činnost,“ sdělil večer Hušák. Odvolává se na úvěrovou smlouvu, kterou má údajně v současné době k dispozici a která podle něj může provoz Sazky zachránit poskytnutím prostředků na reorganizaci. Insolvenčního správce Cupku dnes Hušák vyzval, aby tuto smlouvu posoudil a povolil uzavřít.

Hušák v dopise označil za viníky současného stavu šéfy skupin PPF a KKCG Petra Kellnera a Karla Komárka. „Pánové Komárek a Kellner, vedeni svojí chamtivostí, spekulativně skoupili pohledávky za naší společností, zneužili insolvenční zákon, manipulovali s některými jedinci ze sportovního prostředí, a to s jediným cílem - zprivatizovat národní loterii SAZKA s její hlavní hrou Sportka,“ napsal Hušák. V dopise též uvedl, že pod smrtí hry Sportky zůstanou Kellner a Komárek navždy podepsáni.

KKCG: Hušák si napsal svůj epilog v křesle Sazky

Hušák také zvažuje propuštění všech zaměstnanců. Podle zdroje on-line deníku Týden.CZ však zatím žádné výpovědi nerozdal, i když jsou připraveny. Mluvčí skupiny KKCG Dan Plovajko dnes uvedl, že Aleš Hušák dnes napsal svůj epilog v křesle šéfa Sazky. „Skupina KKCG s plnou odpovědností prohlašuje, že Sazka i nadále bude pokračovat ve své činnosti. Skupiny KKCG a PPF podniknou na čtvrteční schůzi věřitelů a následně v dalších dnech a týdnech veškeré potřebné kroky, které zajistí další budoucnost a rozvoj Sazky. KKCG a PPF velmi zaleží na tom, aby případné výpovědi zaměstnancům byly zrušeny, aby se standardně vyplácely všechny výhry a byly znovuobnoveny veškeré vztahy s obchodními partnery Sazky,“ uvedl Plovajko.

Penta: KKCG a PPF jako spekulativní veřitelé pohledávek vyvinuly dlouhodobý nátlak

Naopak investiční skupina Penta vnímá nejnovější události kolem Sazky jako smutné ukončení boje o záchranu firmy, která nevydržela dlouhodobý nátlak ze strany spekulativních držitelů pohledávek PPF a KKCG. „Penta se spolu s E-investem snažila ještě do poslední chvíle o záchranu Sazky prostřednictvím úvěrové smlouvy, která by zajistila dostatek prostředků na její provozní financování. Penta v průběhu dnešního dne několikrát kontaktovala insolvenčního správce a poslala mu i návrh konkrétní smluvní dokumentace. Insolvenční správce se bohužel celou věcí odmítl zabývat,“ uvedl mluvčí Penty Martin Danko.

„PPF a KKCG vynaložily absolutně neadekvátní objem prostředků na spekulativní nákup pohledávek, které přeplatily. Když akcionáři Sazky nepřistoupili na jejich nepřiměřené požadavky, rozhodly se Sazku zničit,“ dodal Danko. Podle něho v případě prohlášení konkurzu Sazky na věřitelské schůzi bude Penta jako jeden z více než dvou tisíc věřitelů uplatňovat své zákonné právo a využije všech dostupných právních prostředků k tomu, aby nedošlo k poškozování věřitelů ve prospěch PPF a KKCG.


Čtěte také:

Nabídka Penty a E-Investu na pomoc Sazce podle věřitelského výboru není platná


Iniciativa Český sport 2011 vyzývá Kořana, aby přijal nabídku KKCG a PPF

Iniciativa Český sport 2011, v níž je sdružena nadpoloviční většina členských svazů Českého svazu tělesné výchovy (ČSTV), vyzvala včera otevřeným dopisem předsedu Pavla Kořana, aby rychle reagoval na záchrannou nabídku společností PPF a KKCG na záchranu loterijní společnosti Sazka.

„Pokud máte v současné době zajímavější nabídku na záchranu Sazky, garantovanou akciovým podílem a vyšší finanční nabídkou pro financování českého sportu, pak očekáváme, že nás, členy ČSTV s takovou nabídkou promptně obeznámíte. V opačném případě vás budeme nuceni hnát k odpovědnosti za stav do nějž se náš sport s vaším přičiněním žene,“ stojí také v dopise, který za iniciativu Český sport 2011 podepsali Miroslav Jansta, předseda České basketbalové federace, Zdeněk Hrubý, předseda Českého horolezeckého svazu, Karel Bauer, předseda Českého svazu jachtingu a Zdeněk Haník předseda Českého volejbalového svazu.

Rozhodnout má zítřejší schůze věřitelů

Zítra začne v Národním domě na Vinohradech rozhodující jednání o budoucnosti Sazky. Po přezkumném jednání o platnosti přihlášených pohledávek by se měla uskutečnit schůze věřitelů, která se buď dohodne na reorganizaci společnosti, nebo ji pošle do konkurzu. Pokud akcionáři Sazky včerejší návrh Kellnera a Komárkem nepřijmou, PPF a KKCG budou na čtvrteční schůzi věřitelů prosazovat konkurz Sazky.

Autor: čtk, mkr, mediafax, foto E15

Komentáře

Čtěte také

Vznik železničního regulátora se přibližuje, schválil ho senát

Vznik železničního regulátora se přibližuje, schválil ho senát

Na rovný přístup státu při přidělování kapacity jednotlivým dopravcům na přeplněných železničních tratí bude dohlížet nový Úřad pro přístup k dopravní infrastruktuře, jehož vznik… více

Mobilní web