Hypoteční trh loni vzrostl o desetinu

6.1.2011 18:20   |  

Loňský rok byl pro tuzemský trh hypoték pro občany čtvrtým nejúspěšnějším v hypoteční historii. Po dvou letech poklesu loni meziročně vzrostl zhruba o desetinu. Vyplývá to z expertního odhadu Hypoteční banky, o kterém informoval její generální ředitel Jan Sadil.

Banky podle odhadu poskytly loni občanům hypoteční úvěry zhruba za 82 miliard korun, v roce 2009 to bylo za 74 miliard. Odhad také předpokládá, že roční objem nově poskytovaných hypoték se v příštích letech bude pohybovat mezi 70 až 100 miliardami korun.

Úrokové sazby se loni v průběhu roku snížily přibližně o jedno procento, ale podle Jana Sadila se ukázalo, že jejich výše nemá zásadní vliv na poptávku po hypotékách. Trochu proti očekávání se boomem nestaly hypotéky s variabilní úrokovou sazbou, standardem zůstávají úvěry s úroky fixovanými na tři nebo pět let. „Ukázalo se, že hypotéka s variabilní úrokovou sazbou není pro každého, ačkoli své místo nebo spíš místečko si tento produkt na trhu určitě našel,“ řekl Jan Sadil.

Podle ředitele Hypoteční banky se také nenaplnily vize, že se hlavní hypoteční byznys přesune k refinancování hypoték a k refixacím úrokových sazeb. „Jisté procento takových obchodů proběhlo, ale naše banka stále z více než z osmdesáti procent poskytovala nové hypotéky na zajištění bydlení, na koupě domů, bytů či pozemků,“ dodal Sadil.

Autor: nes

Komentáře

Čtěte také

WhatsApp chce zabít SMS, umožní firmám posílat zprávy přímo uživatelům

WhatsApp chce zabít SMS, umožní firmám posílat zprávy přímo uživatelům

Když v roce 2014 Facebook za 22 miliard dolarů pohltil 50členný startup WhatsApp, byl to velký krok – aplikace už v té době byla celosvětově oblíbená a používalo jí přes půl… více

Mobilní web