Hypotéky: kolotoč akčních nabídek pokračoval i v létě, sazby opět klesly | E15.cz

Hypotéky: kolotoč akčních nabídek pokračoval i v létě, sazby opět klesly

Hypotéky: kolotoč akčních nabídek pokračoval i v létě, sazby opět klesly
ilustrační foto
• 
ZDROJ: E15 Anna Vacková

ČTK
vag

Průměrná úroková sazba hypoték pokračovala v dalším poklesu. V červenci dosáhla úrovně 2,72 procenta a dostala se tak opět na rekordně nízkou hodnotu za dobu sledování ukazatele Fincentrum Hypoindex. Ve srovnání s červnem je ale o půjčky menší zájem. Může za to hlavně nižší počet refinancovaných hypoték.

Předchozí úrokové minimum bylo v červnu, kdy průměrná sazba činila 2,76 procenta, vyplývá z údajů Hypoindexu. Ten od roku 2003 sleduje hypoteční úroky bez ohledu na dobu fixace.

Banky v červenci stále nabízely různé akční nabídky a slevy, což přilákalo 8352 klientů, kteří si sjednali hypotéky za 14,1 miliardy korun. To je o miliardu méně, než tomu bylo v červnu. Lidé si začali půjčovat nižší částky. Po měsíci znovu klesla průměrná výše úvěru na 1,69 milionu korun.

„Ani v prázdninovém čase se nezastavil kolotoč nových akčních nabídek. Rychlost poklesu sazeb sice oproti jarním měsícům polevila, pevné dno se však stále zdá mimo dohled. S debatou o prodloužení závazku ČNB udržovat uvolněnou měnovou politiku navíc získávají banky čas si rozmyslet, kam až jsou ochotny sazby stlačit,“ uvedl vedoucí analytik Fincentra Josef Rajdl.

Podzimní obrat

Šéf developerské firmy Ekospol Evžen Korec se domnívá, že pomyslné dno hypoték je již na dohled, přičemž k obratu dojde na podzim. Mimo jiné i kvůli ukončení akčních nabídek ze strany bank.

„Navíc je zjevné, že hypoteční trh se pomalu blíží ke stropu svých letošních možností, protože velká část refinancování starých hypoték již proběhla a trh táhnou nové úvěry, jejichž objem a množství nemá takovou dynamiku,“ tvrdí Korec.

Úroky hypotékÚroky hypotékAutor:

Na začátku srpna Česká národní banka zveřejnila, kolik hypotečních úvěrů je nových a kolik refinancovaných. Z výsledků vyplývá, že letošní rok je ve znamení nových hypoték a refinancované úvěry zůstávají spíš v pozadí.

Letos peněžní domy za první pololetí poskytly 21 procent refinancovaných úvěrů. Jen třetina klientů, jimž letos končilo fixační období, se rozhodla převést svou hypotéku k jiné bance.

„První nabídka banky je většinou sestavena s dostatečným prostorem k vyjednávání. Banky se logicky snaží vydělat a nemají důvod nabízet nižší sazbu, když existuje šance, že klient přijme i vyšší nabídku. Většinou není pro lepší sazbu nutné úvěr refinancovat. Banky si začínají uvědomovat, že získat nového klienta je dražší, než udržet současného,“ upozornil Rajdl.

Hypotéky: Díky refinancování si snížíte sazbu v průměru o 0,5 %

Financování družstevních bytů by mohlo být snazší. Banky ale vyčkávají

Autor: ČTK, vag
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!