Hypotéky míří k novému rekordu, letos stouply už o čtvrtinu

Meziroční nárůst objemu nových hypoték překonává původní scénáře vývoje trhu, který má našlápnuto k vytvoření nového rekordu. Za letošní tři čtvrtletí občané získali již 67 800 hypotečních úvěrů za téměř 110 miliard korun, což oproti loňsku představuje zvýšení o víc než čtvrtinu.

ilustrační foto
29.10.2013 12:12   |  

Podle statistik ministerstva pro místní rozvoj růst hypotečního trhu ve třetím čtvrtletí navíc ještě zrychlil. Pokud by takové tempo vydrželo, výsledky za celý trh by mohly do konce roku předčit rekordní rok 2007, kdy si lidé vzali hypotéky za více než 140 miliard.

Podle generálního ředitele Hypoteční banky Jana Sadila Češi podle dat ministerstva neztrácejí chuť řešit vlastní bydlení, právě naopak. „Výsledek trhu za letošní rok tak určitě zcela překoná náš původní scénář vývoje trhu z počátku roku,“ dodal Sadil.

Důvodem vysoké poptávky jsou nízké sazby, výhodné ceny nemovitostí a určitá stabilizace ekonomické situace. „Zatím nevidím důvod, proč by se tento trend měl měnit, nicméně svou roli na konci roku může sehrát připravenost a reakce bank na nový občanský zákoník,“ prohlásil šéf banky.

Objemy hypoték poskytnutých občanům ve 3. čtvrtletí let 2006 až 2013

Zdroj: Ministerstvo pro místní rozvoj

Za celý loňský rok banky poskytly občanům 73 595 hypotečních úvěrů za 121,6 miliardy korun, což byl meziroční růst objemu nově poskytnutých úvěrů o 2,1 procenta.

Letos oproti loňsku stoupá i celkový hypoteční trh. Za prvních devět měsíců roku peněžní domy poskytly souhrnně občanům, firmám, obcím a městům přes 69 tisíc hypoték za 129,5 miliardy korun. To představuje meziroční nárůst co do počtu o 28 procent a co do objemu o téměř třetinu.


Čtěte také:

Úrokové sazby hypoték se v září příliš nezměnily, dosahují hodnoty tří procent

Žádné drama v realitách, na trhu se letos protočilo 115 miliard

Hypotéky zdraží. Banky hrají o to, kdo začne

Autor: vag, čtk

Komentáře

Čtěte také

Uber zaznamenal za půl roku ztrátu přes 31 miliard, doplácí na expanzi

Uber zaznamenal za půl roku ztrátu přes 31 miliard, doplácí na expanzi

Přední světový provozovatel alternativní osobní přepravy Uber zaznamenal v prvním pololetí ztrátu asi 1,3 miliardy dolarů (31 miliard korun) a ve druhém čtvrtletí jeho ztrátovost… více

Mobilní web