Hypotéky v únoru smazaly ztráty, sazby klesly na 3,01 procenta

Hypotéky podle údajů Fincentrum Hypoindexu v únoru doháněly lednové objemové ztráty. Průměrné úrokové sazby klesly na 3,01 procenta. Zájem o hypotéky proti lednu naopak vzrostl a do bank kvůli uzavření smlouvy dorazilo v únoru o 1600 klientů více. V lednu úrokové sazby hypoték stouply na 3,08 procenta z prosincových 3,06 procenta.

 ilustrační foto
19.3.2014 10:04   |  

V lednu byly počty a objemy hypoték nejnižší za poslední tři roky, v únoru hypoteční trh ožil a obě hodnoty se dostaly na obvyklá čísla. Počty uzavřených hypoték vzrostly na 5842 a objemy stouply o 2,5 miliardy na 9,519 miliardy korun.

„V únoru banky provedly téměř hromadné snížení sazeb napříč všemi fixacemi a současná domácí měnová politika nadále přispívá k tomu, že klienti se v nejbližší době nemají důvod obávat jejich růstu,“ uvedl vedoucí analytik Fincentra Josef Rajdl.

Opticky rekordní únorový objem sjednaných úvěrů je podle něj způsoben doháněním lednových obchodů, které byly brzděny zaváděním nového občanského zákoníku.

Vývoj úrokových sazeb u hypoték

Zdroj: Fincentrum Hypoindex

Cena většinou stavu neodpovídá

Novinkou na hypotečním trhu je hypotéka od Raiffeisenbank, jejíž součástí je nově kontrola stavu nemovitosti po technické a stavební stránce. Podle průzkumu je totiž kupující při koupi nemovitosti ve velké nevýhodě.

Jen v desetině případů nabídnutá prodejní cena nemovitosti odpovídala realitě, v 90 procentech případů jsou nemovitosti nabízeny za vyšší cenu, která stavu a umístění dané nemovitosti neodpovídala.

„V takových případech vyjednáváme pro klienty slevu, průměrná dosažená sleva dosáhla 143 500 korun,“ uvedl člen představenstva Raiffeisenbank zodpovědný za retailové bankovnictví Vladimír Kreidl. Další peníze klienti podle něj ušetří za odhalené technické a stavební závady.

Srovnání zájmu o hypotéky v minulých letech v lednu a únoru

Zdroj: Fincentrum Hypoindex


Čtěte také:

Hypotéky se v lednu propadly o polovinu, na vině je nový občanský zákoník

Banky loni daly úvěry za 2,5 bilionu, rostly hlavně hypotéky

Průměrná výše hypoték loni klesla na 1,7 milionu


Autor: try

Komentáře

Čtěte také

Vyvážíte terorismus, vzkázal Indický premiér sousednímu Pákistánu

Vyvážíte terorismus, vzkázal Indický premiér sousednímu Pákistánu

Indický premiér Nárendra Módí obvinil v sobotu sousední Pákistán z vývozu terorismu a slíbil, že povede ve světě kampaň za jeho izolaci. Módí ve vystoupení na setkání s… více

Mobilní web