I přední české banky požadují nezákonné úroky

18.7.2011 10:24   |  

Do prodlení s platbou se lze dostat velice snadno. Někdy stačí třeba založená složenka či chybně uvedený variabilní symbol u zadávaného příkazu k platbě splátky. Co následuje? Druhá strana má nárok na úroky z prodlení, které v současné době dosahují 7,75 procenta ročně (sedm procentních bodů plus repo sazba platná k prvnímu dni příslušného kalendářního pololetí). Někteří věřitelé si ale ve smlouvách se spotřebiteli sjednávají úroky až pětinásobně vyšší. A vědí, že nesmějí.

Přestože soudy zastávají jednoznačný názor ohledně neplatnosti smluvních úroků z prodlení ve smlouvách se spotřebiteli, banky, úvěrové společnosti a dodavatelé energií to nepřestávají zkoušet, a ve svých smlouvách a podmínkách si vymiňují úroky přesahující ty zákonné až téměř pětinásobně.

K jejich často jedinému argumentu, že smlouva byla dobrovolně uzavřená v režimu obchodního zákoníku, kde jsou smluvní úroky možné, Martina Vernerová, právní poradkyně časopisu dTest, dodává: „I když se příslušná smlouva uzavírá v režimu obchodního zákoníku, při prodlení bude spotřebitel vždy platit úroky podle občanského zákoníku, tedy 7,75 procenta ročně.“


Čtěte také: Co dělat, když vám dlužník dluhy nevrací


Zatímco u nebankovních úvěrových společností nezákonné úroky tolik nepřekvapí, jejich hojný výskyt lze bohužel zaznamenat i u bank. „Mezi bankami je dokonce docela složité najít nějakou, která úroky požaduje v zákonné výši. V tomto ohledu si s nebankovními společnostmi nijak nezadají. Naopak pozitivní zjištění je, že problematické z tohoto hlediska nejsou smlouvy největších mobilních operátorů ani pojišťoven,“ konstatuje Vernerová.

Zajímavé je, že věřitelé většinou moc dobře o neplatnosti takových ujednání vědí a hřeší jen na neznalost spotřebitele, který pod nánosem upomínek raději zaplatí, aby se vyhnul případnému soudu. „U soudu to ale vypadá tak, že věřitelé berou žalobu zčásti zpět a spokojují se jen s úroky v zákonné výši,“ uzavírá Vernerová.

Kdo požaduje nezákonné úroky z prodlení

Přehled byl zpracován časopisem dTest v období od 6. - 17. června 2011, kdy zákonné úroky z prodlení dosahovaly výše 7,75 % za rok.

Příklady nezákonných úroků

*Platné pro smlouvy o poskytnutí hypotečního nebo předhypotečního úvěru uzavřené do 31. 12. 2010

Autor: Nikola Švábová, FinExpert.cz

Komentáře

Čtěte také

Luxus netáhne, firma Michaely Bakala opět skončila ve ztrátě

Luxus netáhne, firma Michaely Bakala opět skončila ve ztrátě Fotogalerie

Hospodaření společnosti Luxury Brand Management podnikatelky Michaely Bakala, která v centru Prahy provozuje butiky s luxusním zbožím, skončilo loni ztrátou 153 milionů korun. V… více

Mobilní web