Indie částečně zestátní bankovnictví

12.8.2010 17:08   |  

Indická centrální banka se chystá na revizi regulací týkajících se vlastnictví bank. Očekává se, že tato akce povede k opětovnému vstupu některým indických konglomerátů, jako Tata Group či Reliance Group do bankovního byznysu.

Návrh centrální banky tak otevírá diskuzi, zda by velké domácí společnosti měly mít možnost vlastnit banky. Stalo by se tak poprvé od roku 1969, kdy indická vláda spustila znárodnění bankovního sektoru, které následoval po sérii krachů finančních domů.

Návrh také počítá s upřednostňováním indických společností a tvrdšími regulacemi investic zahraničních firem do indických bank.

Indický předseda vlády, Manmohan Singh, vytyčil zpřístupnění bankovnictví venkovskému obyvatelstvu, které povětšinou nemá přístup k bankovním službám či půjčkám, jako vládní prioritu boje proti chudobě.

Redukované možnosti vlastnictví, omezený počet bankovních licencí a povinnost odkládat značnou část vkladů do vládou zřízených a spravovaných fondů. Všechny tyto faktory způsobily, že má Indie o mnoho menší bankovní sektor, než by odpovídalo velikosti indické ekonomiky.

Indické banky byly znárodněny v době končící éry premiérky Indiry Gándhíové, která se obávala, že banky budou raději půjčovat velkým společnostem než potřebným lidovým masám.

Během lehké liberalizace v průběhu posledních dvou desetiletí, se segment privátních bank rozvíjel, tažen ICICI Bank, ale sektor nadále zůstává z velké části pod státní kontrolou. Navzdory tomu, se velké indické konglomeráty již delší dobu připravují na opětovní vstup do finančního sektoru. Tata Group již vlastní nebankovní finanční dům, který nabízí služby jako pojistky či půjčky na bydlení.

Ashvin Parekh, šéf finančních služeb Ernst & Young v Bombaji, řekl deníku Financial Times, že vstup konglomerátů do bankovního byznysu by velmi pravděpodobně nastartoval éru „venkovského“ bankovnictví.

Indická centrální banka však nastaví určitá omezí na typy společností, které budou mít dovoleno založit banku. Indičtí představitelé zvažují návrh, který by zamezil zahraničním investorům vlastnit více než 50 procent akcií, nejméně po dobu prvních deseti let provozu.

Autor: Zdeněk Pečený, foto ČTK

Komentáře

Čtěte také

Skanska na východě Slovenska postaví 14 km dálnice za 5,3 miliardy korun

Skanska na východě Slovenska postaví 14 km dálnice za 5,3 miliardy korun

Stavební společnost Skanska Česká republika a Slovensko postaví 14,4 kilometru dlouhý úsek dálnice D1 na východním Slovensku poblíž Košic. Hodnota stavby je 5,3 miliardy korun.… více

Mobilní web