Ingosstrach má investovat do Sky Express, PPFI se to nelíbí

7.10.2010 11:13   |  

Ruská pojišťovna Ingosstrach se rozhodla investovat do leteckého parku nízkonákladových aerolinek Sky Express. Ty mají zakrátko přejít pod kontrolu většinového vlastníka pojišťovny, holdingu Bazel miliardáře Olega Děripasky. Transakce se nezamlouvá menšinovým akcionářům pojišťovny, českým investorům ze skupiny PPF Investments (PPFI), kteří už roky vedou s Děripaskou o Ingosstrach spor.

Správní rada Ingosstrachu podle dnešního listu Vedomosti schválila transakci, která počítá s odkoupením pěti letounů Boeing 737. Letadla si Sky Express pořídil na leasing za 12,85 milionu dolarů (asi 225 milionů Kč), tedy se slevou 40 až 50 procent z tržní ceny. Vzápětí mají být letouny pronajaty Sky Express na dva roky. Poté má Ingosstrach podle plánu získat své peníze zpět i s patnáctiprocentním ročním úrokem.

Operace ušetří aerolinkám značné prostředky, v současnosti jsou totiž leasingové poplatky poloviční proti kontraktu z roku 2007, kdy trh letecké přepravy zažíval vrchol. Zlepšit se mají také podmínky údržby letadel, které mají nalítat více kilometrů, a tak zvýšit obrat společnosti.

Sky Epress podle listu zkrachovaly, protože nedokázaly svůj park udržet v letuschopném stavu a promeškaly tak vrchol loňské sezony i zotavování trhu. Finanční podpora Bazelu a úspory při údržbě mají situaci zlepšit.

Aerolinky se nyní slučují se společností Bazelu, Avialinii Kubani. Její akcionáři minulý měsíc schválili dodatečnou emisi akcií, která má být zčásti splacena akciemi Sky Express. Společnost tak získá kontrolní balík Sky Express. Sloučené aerolinky mají zvýšit počet linek ze 43 v příštím roce na 98 v roce 2015 a množství cestujících z 2,5 na 8,3 milionu.

Menšinoví akcionáři jsou nespokojeni. „Naši zástupci ve správní radě Ingosstrachu hlasovali proti této transakci. Vždy jsme zastávali názor, a budeme jej zastávat i nadále, že se finanční prostředky Ingosstrachu mají investovat výhradně do rozvoje pojišťovacího byznysu, nikoli do vedlejších aktivit, mezi které počítáme i letadla z druhé ruky,“ uvedl mluvčí PPFI Jan Piskáček.

„Ačkoliv je nám jasné, že finanční podpora majoritního akcionáře pojišťovny prostřednictvím nestandardních transakcí má vždy zelenou ve správní radě Ingosstrachu, plně ovládané holdingem Bazel, znovu vyjadřujeme své znepokojení nad situací ve společnosti, která má daleko k obecně uznávaným standardům správy a řízení firem.“

„Aerolinky jako obor podnikání zatím velmi pomalu překonávají následky krize. Investice do tohoto oboru stále patří mezi rizikové,“ dodal pro ČTK zdroj blízký konfliktu. Ingosstrach, Bazel a Sky Express se zdržely oficiálního vyjádření.

Konflikt Bazelu s PPFI trvá od doby, co česká skupina odkoupila 38,5 procenta pojišťovny od Děripaskova dřívějšího obchodního partnera Alexandra Mamuta. Bazel se pak snažil napadnout transakci u soudu, snížit podíl PPFI a nepustit zástupce fondu do dozorčí rady Ingosstrachu, ale neúspěšně. Menšinoví akcionáři si zase stěžují, že nemohou v pojišťovně uplatňovat svá práva. Nezdarem skončily zatím i pokusy dohodnout se na společném podnikání či na odprodeji podílů.

PPF Investments je nezávislá mezinárodní skupina pro soukromé investice registrovaná na Jersey. Podle informací médií skupinu vlastní bývalý manažer finanční skupiny PPF Tomáš Brzobohatý, minoritním akcionářem je také majitel PPF Kellner. PPFI se zaměřuje na ekonomiky přechodného období v regionu střední a východní Evropy a Asie.

Autor: čtk

Komentáře

Čtěte také

Jednání o transatlantické dohodě postupují plynule, ujišťuje Washington

Jednání o transatlantické dohodě postupují plynule, ujišťuje Washington

Domlouvání smlouvy o volném obchodu mezi Evropskou unií a Spojenými státy plynule postupují, řekl mluvčí šéfa Úřadu obchodního zmocněnce USA Michaela Fromana. Německý vicekancléř… více

Mobilní web