Iniciativy proti bankovním poplatkům zahltily kancelář finančního arbitra

Poplatkové iniciativy nevzdávají svůj boj o vrácení bankovních poplatků za vedení úvěrových účtů, po letním zahlcení pražských obvodních soudů si vzaly se svými žádostmi o zahájení řízení na mušku kancelář finančního arbitra.

Poplatkyzpet.cz (ilustrační foto)
21.10.2013 14:27   |  

Iniciativa Poplatkyzpět.cz se obrátila na finančního arbitra s žádostí o zahájení řízení ve věci neoprávněně účtovaných uvěrových poplatků týkající se spotřebitelských úvěrů a k dnešnímu dni mu do datové schránky zaslala desetitisíce návrhů. V dalších dnech přitom počítá s odesláním dalších desítek tisíc návrhů na zahájení řízení.

Finanční arbitr by podle nich měl rozhodnout nejpozději do 30 dnů, ve výjimečných případech se lhůta může prodloužit až na 60 dnů a více. Sama kancelář finančního arbitra v pondělí potvrdila, že jí dorazilo dokonce přes 44 tisíc datových zpráv a stále přicházejí další. Kancelář se dle svého vyjádření bude všemi případy zabývat, aniž by tím však byla dotčena již probíhající řízení. Nejprve však bude finanční arbitr zkoumat, zda jsou splněny všechny podmínky pro vedení řízení: jednou z podmínek řízení například je, že návrh byl účinně podán, tedy že ho podal samotný navrhovatel nebo řádně zmocněný zástupce (v tomto případě BSP LP).

„Chceme pro naše klienty využít všech zákonných možností pro získání neoprávněně účtovaných úvěrových poplatků klientům ze strany bank. Finanční arbitr je jedním z nich,“ dodal předseda představenstva BSP Lawyer Partners Daniel Paľko.

Iniciativy tak reagují na své nedávné neúspěchy u pražských obvodních soudů, kde zatím v prvních přímých soudních sporech naprosto propadly. Soudy totiž upřednostnily ve svém rozhodnutí to, že klienti podepsali smlouvu, a ta jednoduše platí. Poslední šancí zvrátit tento způsob soudního výkladu je tak podle všeho Ústavní soud, na který se iniciativy v brzké době plánují obrátit.

Poplatkyzpět.cz, Bankovnipoplatky.com a Jdeto.de od jara letošního roku nashromáždily přes 300 tisíc nespokojených klientů, kteří požadují vrácení zaplacených poplatků za vedení úvěrových účtů. Vše spustil rozsudek německého soudu z roku 2011, který tyto poplatky v Německu označil za nezákonné.


Boj o úvěrové poplatky mění taktiku, iniciativy čekají na další rozsudky

Banky vítězí nad poplatkovými iniciativami. Na soudy už vedou 7:1

Česká spořitelna znovu uspěla u soudu o úvěrové poplatky

Autor: Marek Schwarzmann

Komentáře

Čtěte také

Vězni najdou práci v call centru, budou nabízet mobilní tarify

Vězni najdou práci v call centru, budou nabízet mobilní tarify Fotogalerie

Lidé, kteří si ve vězení odpykávají své tresty, budou mít další možnost, jak se zapojit do pracovního procesu. Podle projektu, který představil ministr spravedlnosti Robert… více

Mobilní web