Magnát Radovan Vítek útočí, Sazka bojuje o přežití

16.1.2011 16:30   |  

Právní a psychologická bitva o zadluženou největší českou loterijní společnost Sazka zítra vstoupí do další fáze. Magnát Radovan Vítek, který drží pohledávky za Sazkou za téměř 1,5 miliardy korun, podá prostřednictvím české firmy Moranda u Městského soudu v Praze návrh na insolvenční řízení. Moranda, kterou Vítek ovládá, odkoupila od Komerční banky pohledávku vůči Sazce.

Na otázku, zda ho může ještě něco zadržet, odpovídá: „Už je příliš pozdě.“ Vítek zároveň uvedl, že jediným řešením situace Sazky je restrukturalizace firmy, při níž by Sazka vydala nové akcie v objemu deseti miliard korun, což prý odpovídá jejím závazkům.

Vítek je největším věřitelem Sazky. Šéf firmy Aleš Hušák ale jeho nároky neuznává a Vítka označuje za kyperského bezdomovce, protože některé firmy podnikatele mají sídlo na Kypru.

Podání návrhu na insolvenci znamená, že Sazka bude omezena při nakládání se svým majetkem. To se ale netýká O2 Areny, která patří pod dceřinou společnost Bestsport. Sazka bude sice moci dál přijímat sázky a vyplácet výhry – pokud jí to insolvenční soudce povolí, a to je nanejvýš pravděpodobné, může ale začít ztrácet důvěru sázkařů. „Obáváme se, že lidé přestanou sázet,“ připouští Hušák. Zároveň věří, že soud návrhu na insolvenci nevyhoví. Může mít pravdu. Pokud Sazka v řízení prokáže, že se dohodla s dalšími věřiteli, tedy bankami a držiteli dluhopisů. Pádným argumentem by bylo vytvoření věřitelského výboru s příslibem dalšího financování Sazky. V případě podání návrhu na insolvenci ze strany věřitelů nemá soud stanovenu lhůtu, dokdy musí rozhodnout.

Vítek ovšem drží i některé směnky Bestsportu, dceřinné společnosti Sazky. A pokud nebudou v řádném termínu proplaceny, je rozhodnutý podat návrh na insolvenční řízení i na tuto firmu. Sazka a jí najmutí právníci tvrdí, že loterijní společnosti nehrozí předlužení, a firma pouze musí čelit podání šikanózního návrhu na insolvenci. „Cílem podání návrhu není pouhé uspokojení údajných pohledávek, ale účelová snaha vyvolat paniku na trhu a tím snížit cenu dluhopisů a pohledávek, tato aktiva pak získat a ovládnout Sazku,“ uvedl v pátek Jaromír Císař z advokátní kanceláře Císař, Češka, Smutný a spol.

Také Hušák nehodlá být pasivní. Již v závěru loňského roku podala loterijní společnost žalobu na Komerční banku a Raiffeisenbank, které její dluhy prodaly Vítkovi. Peněžní ústy žaluje za poškození dobrého jména a žádá náhradu škody. Obě banky jsou rozhodnuty se bránit a podniknout veškeré právní kroky k tomu, aby žaloba byla v plném rozsahu zamítnuta.

Autor: Jana Havligerová

Komentáře

Čtěte také

Amazon v Dobrovízi najel na plnou kapacitu, zaměstnancům zvýší platy

Amazon v Dobrovízi najel na plnou kapacitu, zaměstnancům zvýší platy Fotogalerie

Internetový obchod Amazon plně zprovoznil svůj areál ve středočeské Dobrovízi. Zástupci firmy a obce Dobrovíz dnes společně přestřihli pásku u nové skladovací věže distribučního… více

Mobilní web