Investice do českých současných umělců se vyplácí

Sběratelé současného umění, kteří si oblíbili díla Jiřího Kovandy, Kateřiny Šedé či Evy Koťátkové, mohou být v klidu. Potenciální hodnota jejich děl roste. Vypovídá o tom druhé vydání žebříčku J&T Banka Art Index, který hodnotí aktuální kariéru stovky českých současných umělců. Na prvních pěti místech se nic nezměnilo. Jedinou novinkou je postup Jiřího Davida z 11 na 10 místo.

Jeden z prstenů z díla Jiřího Kovandy Dva zlaté prsteny
17.2.2015 13:27   |  

Vlastníci děl lídrů žebříčku tak mají pořád velkou naději, že se peníze vložené do uměleckých děl zhodnotí podobně jako třeba v případě obrazu Jindřicha Štyrského Hlava, která myslí. V roce 1934, kdy Štyrskému bylo 35 let, se obraz prodal za tehdejších2000 korun. V roce 2009 se na aukci vydražil za 11 milionů korun.

Anketa

Pořizujete si umělecká díla?

Ano, jako investici   11% Ano, ze záliby   31% Ne   59%

V anketě hlasovalo 121 čtenářů.
Hlasování bylo ukončeno.

další ankety

„To, že se na předních místech žebříčku nic nezměnilo, znamená, že autoři loni udělali velký kus práce,“ hodnotí letošní index Jan Skřivánek, šéfredaktor časopisu Art&Antiques a spoluautor žebříčku. Index vychází z atributů, které na Západě rozhodují o hodnotě děl úspěšných současných umělců. Především jde o množství prestižních výstav, účastí na soutěžích a veletrzích či o renomé galerií, které umělce v cizině zastupují. Když se Kovanda a spol. udrželi na čelných místech, znamená to, že v kariéře úspěšně pokračují.


Víte že: Na českých aukcích se loni protočilo 854 milionů. Chyběly superdrahé obrazy


Kovanda měl loni dvě výstavby v předních českých výstavních institucích v Brně a v Praze. Šedá pokračovala ve spolupráci s Moravskou galerií v Brně na pětiletém projektu týkajícím se obce Bedřichovice, kterým se autorka snaží vytvořit v obci novou podobu svátku. Koťátková získala v Německu prestižní cenu Dorothey von Stettenové pro umělce do 36 let. Šestý v pořadí Krištof Kintera měla loni velkou výstavu v basilejském Muzeu Jeana Tinguelyho. Samostatnou výstavu v tak renomovaném muzeu v zahraničí dosud žádný z českých současných umělců neměl.

Žebříček hodnotí aktuální aktivitu umělců. Do hodnocení započítává jen události z posledních deseti let profesní dráhy umělců. Loni se proto odečetly body za rok 2004 a přičetly body za rok 2014. „Je to pomocný nástroj, který má pomoci sběratelům zorientovat se lépe na trhu současného umění,“ dodává Skřivánek. Zjevně tento koncept funguje. Už loni se našli sběratelé, kteří díky žebříčku oslovili konkrétní umělce s nabídkou na koupi jejich děl.


Čtěte také:

Druhý nejdražší obraz od Toyen má cenu skoro 14 milionů

Rekordní cena za Zrzavého. Spící hoch se vydražil za 14,7 milionu korun

Nejdražší obraz od amerického malíře se vydražil za 46 milionů dolarů

Autor: Jan Stuchlík

Komentáře

Čtěte také

Yahoo si kvůli hackerkém útoku vykoledovalo žalobu za nedbalost

Yahoo si kvůli hackerkém útoku vykoledovalo žalobu za nedbalost

Americká internetová společnost Yahoo čelí žalobě v důsledku útoku hackerů, při kterém jí byly ukradeny údaje týkající se minimálně 500 milionů uživatelských účtů. Žalobu podal… více

Mobilní web